2002-07-18 00:00
Autor: Jasiek

Komputer biurowy z VIA C3 733MHz

Strona 1 - Wstęp

1. Wstęp

Dzisiaj prezentujemy kolejne rozwiązanie, dostarczające pełnosprawnego systemu PC, zbudowanego minimalnym kosztem. Do zastosowań księgowych, czy w roli serwera w sieci LAN małej firmy, wydajność układów znajdujących się obecnie w segmencie low-end okazuje się aż nadto wystarczająca. Dobrym rozwiązaniem są płyty główne ze zintegrowanymi komponentami, które pozwalają znacznie ograniczyć koszt całego zestawu. Komputer, który ostatnio miałem przyjemność testować, posiada jeszcze większy stopień integracji komponentów. Na płycie głównej PC Chips M787, która jest sercem prezentowanego zestawu, znajduje się wbudowany procesor Via C3 na jądrze Samuel2. Z pewnością takie rozwiązanie jest mało popularne i może budzić spore wątpliwości, czy aby wydajność nie okaże się niewystarczająca nawet do najprostszych zadań. Tak samo stosowanie komponentów najniższej klasy, mało znanych firm, mimo niskiej ceny, często jest ryzykownym krokiem z racji słabej obsługi technicznej i dużego ryzyka problemów ze stabilnością. Czy udało uniknąć się tego testowanej platformie rozstrzygnie ta recenzja, zapraszam!

2. Co w środku?

Zajrzyjmy do środka testowego zestawu:

montaż - wszystko jest tak jak być powinno

Płyta główna M787 wyposażona jest w mostek północny Via VT133. Rozplanowanie elementów jest bardzo sensowne, nie ma wpadek, które często zdarzają się właśnie najniższej klasy producentom. Wszystko udało się dobrze rozmieścić na małej powierzchni płyty. Chipset posiada zintegrowany układ graficzny kompatybilny z AGP 2.0.

System dostarczono z kompletem sterowników, jak widać układ graficzny Via współpracuje zarówno z Direct 3D jak i OpenGL. Oczywiście jest to równoznaczne z wykorzystywaniem możliwości tych API, ale istnieje przynajmniej teoretyczna możliwość uruchomienia wszystkich aplikacji o nie opartych. Układ VT836,1 podobnie jak większość rozwiązań zintegrowanych, korzysta z systemowej pamięci RAM. 8MB przeznaczone jest na bufor ramki, 128MB dostępne przez magistralę AGP.

Przejdźmy teraz do CPU zintegrowanego na płycie. Jest to układ Via o pełnej nazwie C3 Samuel2 1Giga PRO. Jest tutaj dosyć ciekawa sprawa związana z jego identyfikacją. Zarówno podczas procedury POST, jak pod "właściwościami systemu" w WinMe, widnieje tylko wyżej wspomniana nazwa handlowa, bez podania zegara w Mhz lub ew. indeksu szybkości. Okazuje się to dosyć mylące, ponieważ sugeruje pracę z zegarem 1.0GHz, w rzeczywistości procesor na tej płycie to nic innego jak dobrze znany Via C3 733MHz. Średni pobór mocy tego układu, wykonanego w technologii 0,13, wynosi zaledwie 6,09W! Pod tym względem low-endowe procesory Intela, a tym bardziej AMDm nie mogą się równać z C3 na jądrze Samuel2.

W zestawie obsadzono modułem 256MB PC133 jedno z dwóch dostępnych na płycie gniazd DIMM,

Przyjrzyjmy się teraz bliżej mostkowi południowemu Via82C686B, zawierającemu wbudowane komponenty:

  • 10/100Mbps Ethernet

  • kodek dźwiękowy AC'97

Jeżeli chodzi o sloty rozszerzeń, testowa płyta posiada jedno gniazdo AMR (do płyty standardowo dołączony jest fax-modem). Ponadto są oczywiście typowe sloty rozszerzeń - 3 PCI i 1 ISA.

Płyta posiada zasilanie ATX, pełen zestaw funkcji Wake-on i, co warto zaznaczyć, hardware monitoring. Mimo bardzo niskiej ceny jest właściwie wszystko czego potrzebuje przeciętny użytkownik. Monitoring działa bezproblemowo, wskazując ~5500 rpm na coolerku CPU oraz, w największe upały, dość niskie temperatury w granicach ~40C przy zamkniętej obudowie, praktycznie bez żadnego chłodzenia w środku. Warto podkreślić C3 wydziela mało mocy i zadowala się zestawem chłodzącym przypominającym coolerek karty graficznej.

Niestety nie mam żadnej możliwości overclockingu, jedyne co znajdziemy w biosie pod "Frequency/Voltage Control" to ustawienie Spread Spectrum :(. Poniekąd szkoda, bo C3 o małym poborze mocy i to jeszcze nisko taktowane wyjściowo, jak model 733Mhz, często okazują się być bardzo podatne ma podkręcanie.

Ponadto zestaw wyposażono w nagrywarkę LG 32x:

  • Prędkość zapisu CDR/CDRW/odczytu 32x10x40

  • Interfejs IDE PIO-4

  • Czas dostępu 110 ms

  • Bufor 8 MB

  • Odczyt/zapis danych subkanałowych

  • kompatybilna z SafeDisc

  • odczyt płyt 90/99min

  • BIOS z możliwością flashowania

  • analogowe i cyfrowe wyjście audio
  • system SuperLink, zabezpieczający przed błędami w zapisie danych
  • obsługiwane formaty: CD-ROM, CD-DA, XA, AUDIO, CD-PLUS, EXTRA, TEXT, MIXED MODE, CD-I FMV, VIDEO CD, CD-R, CD-RW, PHOTO-CD (tylko odczyt)

Za przechowywanie danych odpowiedzialny jest dysk twardy Western Digital WD200EB 20GB. Jego parametry prezentują się następująco:

  • praca talerzy 5400 rpm

  • bufor 2MB

  • transfer wewnętrzny 320 MB/s

  • czas dostępu (według producenta) przy odczycie - 12,1ms

  • czas dostępu (według producenta) przy zapisie - 13 ms

  • praca w trybie Ultra ATA 5 (100 MB/s)

Całość zamknięto w bardzo estetycznej i świetnie wykonanej (jak na swoją cenę) obudowie, wyprodukowanej przez firmę Megabajt. Posiada ona przyzwoitej jakości zasilacz 300W, który ze sporym zapasem spełnia zapotrzebowanie prądowe tego zestawu.

Strona 1 z 3 123>>>