2010-03-01 22:20
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
20

Logitech G19

Strona 1 - Wstęp

W zasadzie kiedyś w komputerowe gry grało się z wypiekami na twarzy (no bo i gry były jakieś ciekawsze), za pomocą tego, co akurat stało na blacie biurka i nikt zbytnio nie marudził na brak programowalnych klawiszy czy jakieś opóźnienia w myszce (a jeśli coś nie grało, to zazwyczaj z powodu zbyt dużej ilości brudu zebranego na rolkach i kulce). Dziś większość graczy, nawet tych najzwyklejszych, domowych, nie wyobraża sobie partyjki w Crysis,a czy Counter Strike bez zestawu gamingowej myszy i klawiatury, a najlepiej jeśli będzie to Razer albo Logitech.
A są to zazwyczaj dość drogie zakupy, ale wielu userów wierzy, że taki sprzęt pozwoli im być najlepszymi zawodnikami, przynajmniej na osiedlu, więc nie szczędzą na to pieniędzy. Jak duży i rentowny to rynek, chyba najlepiej świadczy fakt, że niemal każda szanująca się firma produkująca klawiatury i myszy, ma w ofercie modele, bądź całe zestawy właśnie specjalnie dedykowane dla graczy. Mało tego, niektóre firmy egzystują tylko i wyłącznie na produkcji tego typu sprzętu, mimo że jego zakup może doprowadzić niejednego rodzica do szybkiego zawału.
Jednak niewiele produktów na rynku potrafi spustoszyć nasz domowy budżet, jak klawiatura Logitech G19, która stanie się dziś naszym obiektem zainteresowania. Jej trzycyfrowa cena może skutecznie zepsuć nam dzień, zwłaszcza że zapłacimy tyle tylko za sam „keyboard”, a gdzie jeszcze wydatki na jakąś sensowną mysz, pasującą do takiej Professional „klawy”? Czy warto zainwestować znaczną sumę w gamingowego Logitecha? Zobaczmy zatem ...
Już waga samego pudełka budzi w nas przekonanie, że dostajemy coś ponadprzeciętnego. Fotografia klawiatury na froncie kartonowego wieka, jeszcze bardziej nas w tym utwierdzi. Widok dużej ilości klawiszy i wyświetlacza LCD, na pewno wzbudzi ciekawość i chęć szybkiego zajrzenia do środka.




W środku znajdziemy instrukcję obsługi, płytę CD ze sterownikami i aplikacjami sterującymi funkcjami klawiatury oraz zasilacz zewnętrzny z okablowaniem. W testowym samplu trafił mi się zasilacz w innym standardzie bolców gniazda zasilania. Dobrze że z domowych zasobów odkopałem gdzieś stosowny adapter (w zestawach na Polskę są "normalne" zasilacze). Zapytacie, do czego w klawiaturze zasilacz? Z pewnością chodzi tutaj o wydajność prądową pracującego wyświetlacza LCD, jak i podświetlenia klawiszy, a po za tym podłączona do prądu „na stałe” klawiatura, pozwoli nam korzystać z portów USB bez konieczności włączania komputera (ładowanie komórki, GPS’u czy zasilanie innego urządzenia). W zestawie otrzymamy też dokładaną podstawkę pod nadgarstki.


Strona 1 z 3 123>>>