2006-02-28 13:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
5

MIMO - technologia WI-FI przyszłości

Strona 1 - Opis technologii - router MIMO

Podczas budowy sieci komputerowych, coraz intensywniej wykorzystywane są rozwiązania bezprzewodowe, zapewniające nam nieskrępowany dostęp do jej zasobów w obrębie domu czy też firmy. Dzięki nim, zyskujemy ogromną prostotę oraz ergonomie za sprawą likwidacji okablowania, niezbędnego w standartowych sieciach LAN. Niestety nie ma róży bez kolców, obecna technologia bezprzewodowa nie jest idealna, jej głównym minusem jest przede wszystkim wydajność, która w ogromnym stopniu zależy od jakości i siły sygnału. I w tym miejscu pojawia się nowa technologia MIMO, której zadaniem jest przezwyciężyć niedoskonałości konwencjonalnych sieci WLAN. W testach, znalazły się urządzenia firmy TRENDnet, wykorzystujące technologię MIMO - karta sieciowa TEW-601PI i router TEW-611BRP oraz standardowa, zgodna ze standardami 802.11g/b karta sieciowa - TEW - 443PI.

Czym właściwie jest MIMO? Nazwa MIMO jest skrótem od Multiple Input, Multiple Output (wielokrotne wejście, wielokrotne wyjście), to technologia, której początki sięgają 1996 roku, kiedy to Gregory G. Raleigh oraz John M. Cioffi, przedstawił dokument, udowadniający przydatność zjawisk fizycznych takich jak odbicia i interferencje fal radiowych w łączności bezprzewodowej. W konwencjonalnych sieciach WLAN, to właśnie one są głównymi czynnikami wpływającymi na zasięg oraz wydajność. Sygnał, który zostaje wysłany przez nadajnik, zazwyczaj na swojej drodze musi pokonać liczne przeszkody, odbijając się od nich. Prowadzi to do sytuacji, w której oprócz głównej wiązki fali, do odbiornika z różnych kierunków trafiają również fale odbite (multipath). Zwykle fale tego typu są ignorowane przez odbiornik, jednak w szczególnych przypadkach, gdy ich siła jest odpowiednio mocna, docierając do "odbiorcy", mogą całkowicie stłumić główną wiązkę sygnału. Producenci obecnych urządzeń WLAN, „walczą” z tymi zjawiskami poprzez wdrażanie do swoich produktów, algorytmów mających na celu wybór najsilniejszego w danym momencie sygnału. To, co jest największym problemem w konwencjonalnych sieciach bezprzewodowych, wykorzystywane jest w technologii MIMO. Urządzenia MIMO, celowo wysyłają informacje kilkoma drogami (multipath), za pomocą dwóch lub więcej nadajników i anten na jednym kanale radiowym (każda wiązka, oznaczona jest łańcuchem bitów, aby umożliwić prawidłowy odbiór wysłanych informacji). Dzięki temu, z nadajnika do odbiornika można przesłać w danym czasie znacznie większa ilość danych (zależnie od ilości anten) nawet do 600 Mb/s . Wykorzystanie kilku nadajników/odbiorników, pozytywnie wpływa również na zasięg sieci MIMO, który może być nawet trzy krotnie większy niż w konwencjonalnych sieciach WLAN (większa szansa, że choć jedna wiązka sygnału dotrze prawidłowo do odbiornika). W 2007 roku, MIMO ma szansę oficjalnie wejść na rynek sieci bezprzewodowych, jeżeli stanie się składnikiem standardu 802.11n, opracowywanego przez jedną z grup IEEE. To na tyle, jeśli chodzi o czystą teorię, przyjrzyjmy się teraz testowanym urządzeniom.




W pieczołowicie zabezpieczonej przed uderzeniami paczce dotarły do mnie trzy urządzenia...




Wszystkie produkty, zapakowane były w estetyczne pudła, utrzymane w zielonej tonacji, czyli standard, jeśli chodzi o firmę TRENDnet. Na odwrocie opakowań, krótki opis każdego z urządzeń i ich najważniejszych funkcji w kilku językach świata. O polskim niestety zapomniano.


A oto, co kryją pudełka:



Router TEW-611BRP, wyposażony został przez producenta w niezbyt obszerną papierową instrukcję (jak można się domyślić, polskiej wersji niestety zabrakło), zasilacz 5V, 1,5 m kabel Ethernet (RJ-45) oraz płytę CD, zawierającą rozszerzoną wersję papierowej instrukcji. W tym wypadku trzeba przyznać, że jest bardzo szczegółowa i przejrzysta.



Z tyłu pomiędzy dwoma antenami, które możemy obracać na boki o 270 stopni, mamy po kolei od lewej: złącze zasilania, żeńskie wtyczki RJ-45: 4x LAN, 1x WAN, przełącznik włączanie/wyłączanie WLAN, oraz ukryty przycisk Reset przywracający oryginalne, fabryczne ustawienia.




Specyfikacja urządzenia:

- 4 porty 10/100Mbps Auto-MDIX LAN I 1 port 10/100Mbps WAN(Internet)
- Obsługuje modemy Cable/DSL z dynamicznym IP, statycznym IP, PPPoE, PPTP, L2TP lub połączenie BigPong
- Obsługuje technologię SuperG z prędkością przesyłu danych do 108Mbps
- Możliwość powiększenia zasięgu do 800% dzięki technologii MIMO
- Cechą serwera DHCP jest możliwość przydzielenia do 252 adresów IP użytkownikom i do 64 rezerwowych
- Obsługuje 64/128-bitowy WEP(Hex), WPA/WPA2 i WPA-PSK/WPA2-PSK
- Cechuje go ściana NAT (Network Address Translation) i SPI, które chronią komputer przed atakami od strony Dos.
- Kontrolowanie komunikacji na wirtualnym serwerze (max 64 konfigurowalne serwery) i DMZ
- Uniwersalny Plug-n-Play i obsługa ALG dla aplikacji internetowych takich jak email, FTP, gry komputerowe, Telnet i więcej
- Dodatkowe bezpieczeństwo dzięki SSID, IAC
- Obsługuje statyczny Client DHCP, routing statyczny (RIP v1 Announcer) i Dynamiczny DNS (8 zweryfikowanych usług)
- Obsługuje IPSec, L2TP i PPTP VPN Pass-Through Sessions
- Pamięć flash dla polepszenia oprogramowania sprzętowego i zapisywania/przywracania ustawień
- Łatwe zarządzanie przez przeglądarkę (HTTP)
- Obsługuje Windows 95/98/NT/2000/XP/2003 Server, Linux i Mac OS
- Zasięg do 150m wewnątrz (zależnie od środowiska)
- Zasięg na zewnątrz 400m (zależnie od środowiska)
- 3 letnia gwarancja

Strona 1 z 7 12345...7>>>