2006-02-28 13:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
5
MIMO - technologia WI-FI przyszłości
Strona 3 - OPIS URZĄDZEŃ - Oprogramowanie
Jako pierwszy, pod lupę trafi router. Konfiguracja TEW-611BRP odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Można tego dokonać na dwa sposoby: poprzez sieć LAN lub WLAN. W systemie Windows XP, wszystko sprowadza się właściwie do podłączenia kabla lub włączenia w routerze funkcji WLAN. Gdy urządzenie jest już gotowe, wpisujemy w pasku adresu przeglądarki internetowej, numer IP domyślnej bramy (standardowo 192.168.0.1) i naszym oczom ukazuje się okno logowania z dostępną opcją Admin oraz User.
Podstawowy interfejs składa się z pięciu zakładek: Basic, Advenced, Tools, Status oraz Help i zawartych w nich pod kategoriach. Postaram się przybliżyć i pokazać te najbardziej ciekawe i przydatne podczas użytkowania urządzenia.
Pierwsza zakładka Basic, zawiera kilka podstawowych elementów. Są nimi Wizzard, czyli kreatory konfiguracji WAN oraz WLAN, ręczna konfiguracja WAN, konfiguracja sieci LAN, protokołu DHCP oraz sieci bezprzewodowej. W naszym wypadku najciekawsza jest oczywiście ta ostatnia. Do wyboru mamy w niej tryb, w jakim ma pracować urządzenie, czyli standard 802.11g, 802.11b oraz tryb mieszany. Ponadto producent dał nam do wyboru kilka możliwości konfiguracji technologii Super G (pozwala na łączenie pasma kilku kanałów w jedno). Oprócz tego, znajduje się tutaj kilka podstawowych opcji, czyli nazwa sieci SSID, możliwość wyboru kanału czy sposobu szyfrowania (WEP, WPA-Personal, WPA-Enterprise).
Druga z kolei to zakładka Advenced, w której jak sama nazwa wskazuje dostępne są bardziej zaawansowane opcje. Są to między innymi konfiguracja Firrewall z DMZ (strefa zdemilitaryzowana) włącznie, Special Aplications, dzięki której zablokujemy porty dla programów P2P i nie tylko, WEB Filter - pomocna przy blokowaniu niepożądanych strony WWW czy MAC ADDRESS FILTER.
W kolejnej zakładce - Tools, znaleźć można podstawowe opcje dotyczące ustawień samego routera. Pozwalają one na ustawienie daty, czasu, hasła administratora oraz zaktualizowania firmware. Dosyć pomocną rzeczą, jest możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych bez konieczności używania przeznaczonego do tej czynności przycisku, umieszczonego na routerze. Przydatna może okazać się także opcja email, dzięki której urządzenie jest uprawnione do przesyłania na podany adres poczty elektronicznej, raporty zawierające alarmy związane z nieprawidłową pracą lub informacje o dostępności nowego firmware'u.
Dwie ostatnie zakładki to Status oraz Help. W tej pierwszej znajdują się informacje na temat aktualnej pracy urządzenia w sieci LAN oraz WLAN, proste statystyki, jak również LOG. Natomiast Help, zawiera w sobie obszerną pomoc podzieloną na kategorie.
Konfiguracja routera przebiegła bez większych problemów, trzeba przyznać, że interfejs urządzenia jest bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze. Prawidłowe ustawienie parametrów pracy TEW-611BRP nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów. Jest to bardzo duży plus tego produktu.