2007-05-10 23:57
Autor: Jolly Roger
13

MSI P35 Neo

Strona 1 - Wstęp

Wstęp



Nie tak dawno temu przeżyliśmy małą rewolucję chipsetową przy okazji premiery całej gamy układów sterujących firmy nVidia dla Core 2. nForce 6 okazał się godny uwagi, zaś płyty wyposażone w owe scalaki trafiły do całkiem sporej rzeszy odbiorców. Popremierową sielanką nie dane nam się było delektować, jako że Intel postanowił nam się po raz kolejny przypomnieć. Pretekstem do tego jest nie tak już odległa premiera procesorów produkowanych w wymiarze technologicznym 45nm. Przy okazji nie obędzie się bez wprowadzenia obsługi nowych technologii, a to wszystko ma na celu … wyciągnięcie kolejnych zielonych papierków od konsumentów.

Nowe chipsety



Z zebranych przeze mnie informacji wynika, że pewne jest powstanie co najmniej 4 chipsetów z nowej serii. W drugim kwartale tego roku na rynku mają zagościć P35 i G33. Pierwszy z nich to de facto niezwykle popularny P965 po lekkim face liftingu, polegającym na dodaniu natywnej obsługi procesorów 45nm. Drugą zasadniczą różnicą jest możliwość obsługi przez ten układ pamięci DDR3. Patrząc na ceny DDR trzeciej generacji wielu użytkowników nie będzie miało zadowolonej miny. W tym miejscu pojawia się i dobra wiadomość, jako że mostek północny potrafi współpracować również ze starszymi modułami DDR2. W tej chwili pewne jest, iż producenci sprzętu będą produkowali egzemplarze ze slotami DDR2, lub też modele typu kombo, u których na laminacie znajdą się gniazda DDR2 oraz DDR3. G33 będzie w praktyce P35 wraz z zaimplementowaną obsługą zintegrowanego układu graficznego.

W trzecim kwartale 2007 światło dzienne ujrzą G35 (G33 z obsługą DX 10 dla GPU) oraz następca Intela 975X – X38, w którym oprócz obsługi DDR3 (brak wsparcia dla DDR2) dodany zostanie support dla dwóch gniazd PCI-Express 2.0. Wszystkie wymienione układy będą współpracowały z nowym mostkiem południowym ICH9.


Z pewnością w głowach wielu użytkowników najnowszego sprzętu pojawiło się pytanie, czy obecne płyty na starszych chipsetach P965/975X będą w stanie działać z procesorami wyprodukowanymi w technologii 45nm? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Niestety mamy tu do czynienia z pewnym haczykiem – przyszłe jednostki centralne będą wymagały nowego modułu regulacji napięcia. W chwili obecnej, z tego co mi wiadomo, nie ma żadnego modelu na P965/975X który by spełniał ten warunek. Tak, tak – po raz kolejny przyjdzie nam wymienić płytę.

Strona 1 z 10 12345...10>>>