2006-09-01 11:18
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
32

Monitor AG Neovo E17DA

Strona 2 - Poznajmy się bliżej ...

Z tyłu monitora znajdziemy cztery wejścia : dwa połączenia do karty graficznej (D-SUB i DVI), gniazdo kabelka audio dla wbudowanych głośników i wtyk końcówki zasilacza zewnętrznego ...


Pora umieścić monitor na stanowisku pracy. Dość kłopotliwym rozwiązaniem jest zasilacz zewnętrzny, który nie wygląda zbyt estetycznie (wraz z kablem) na biurku. Jedyne wyjście, to schować go za lub pod biurkiem, ale musimy pamiętać, by miał on trochę wolnej przestrzeni z dopływem świeżego powietrza, bo w trakcie pracy jego obudowa mocno się nagrzewa.
Obudowa tworząca wraz ze stopą integralną całość, bardzo ładnie prezentuje się na biurku. Brak widocznej „nogi” może się podobać, ale trzeba się przyzwyczaić do nieco niższej pozycji ekranu (np. względem mojego Mirai’a). W zasadzie, urządzenie wygląda jak mały telewizor LCD.



Szyba osłaniająca matrycę, to przydatna rzecz, jednak w przypadku mojego stanowiska pracy (monitor w cieniu wnęki mebla – ja w obrębie światła dziennego), możemy spodziewać się lekkich ale zauważalnych odbić postaci i sprzętów domowych. To samo dotyczy pracy w dzień naprzeciwko okna (monitor tyłem do niego). O ile przy wertowaniu stron Internetu zbytnio to nie przeszkadza, o tyle podczas poruszania się po mrocznych (ciemne tło) korytarzach F.E.A.R. może już trochę irytować.
Menu OSD jest bardzo bogate i pozwala na dostosowanie obrazu do naszych potrzeb w zakresie znacznie większym, niż podstawowe tanie modele. Możemy nawet zmieniać fazy wyświetlanych linii na ekranie (obraz nieznacznie zostaje przesunięty, jednak na stronach z tekstem pojawiają się wtedy zniekształcenia) ... nie pytajcie mnie do czego to może być przydatne, bo nie jestem grafikiem komputerowym a zapewne taka funkcja może być im przydatna ...



Neovo E17DA porozumiewa się z nami w wielu językach, a co ważne, również w języku polskim ...


O ile menu wydaje się bardzo czytelne i intuicyjne, to jego obsługa przyciskami umieszczonymi na panelu to prawdziwa pomyłka. Małe, czarne „guziki” umieszczone ściśle jeden koło drugiego, dla męskich palców to istne wyzwanie. W dodatku oznaczenia ich funkcji są wytłoczone w głąb i równie czarne jak reszta plastiku. Gdyby wgłębienia znaczków były choć wypełnione białą farbą lub (lepiej) delikatnie podświetlone bursztynową poświatą, ich odnalezienie nie sprawiało by większych problemów.
Nie myślcie, że marudzę bo o ile pracując z aplikacjami biurowymi czy poruszając się w Internecie możemy skorzystać ze sterowania z systemu (sterowniki na płycie CD), to podczas nocnego grania musielibyśmy wyjść z gry lub po omacku szukać właściwych przycisków. Tak to wygląda wieczorową porą w świetle lampy błyskowej ...


... a tak bez oświetlenia (na dworze jest ciemnawo (pomimo godziny 17.00), bo za oknem leje deszcz) ...


Trafienie we właściwy przycisk w takich warunkach graniczy z cudem (zwłaszcza grubym, męskim paluchem).
Zanim przejdziemy do oceny obrazu, przyjrzyjmy się parametrom tego monitora. Producent określił czas reakcji matrycy TFT na 12 milisekund, nie podaje jednak czy jest to wartość dla przejścia czarne w czarne czy szare w szare ...
Rozdzielczość 1280 x 1024 jest standardem dla klasy 17-to calowych monitorów. Praca z arkuszami Word czy Excel lub w Internecie z rozdzielczością niższą od natywnej przyniesie nam drobne zniekształcenia czcionek i ukośnych linii, jednak zabawa z grami w rozmiarze 1024 na 768 pikseli jest komfortowa i śmiało możemy ustawiać w nim bardziej wymagające tytuły.
Dane Techniczne :



Wszystkie elementy monitora (także matryca) objęte są 36 miesięczną gwarancją w systemie DOOR-TO-DOOR, na koszt serwisu w obie strony.
Na końcu specyfikacji technicznych producent podaje część warunków gwarancji. Ja może rozwinę tą ważną dla klienta sprawę trochę bardziej.
Monitory AG Neovo są objęte wyjątkową gwarancją bardziej korzystną dla klienta niż podaje ogólnoeuropejska norma ISO 13406 dla matryc klasy II (drugiej), przyjęta przez większość producentów. Norma 13406 klasa II definiuje, że na monitorze LCD 15" mogą wystąpić 2 zepsute piksele i 3 subpiksele. Na większych monitorach może wystąpić nawet do 10 zepsutych punktów i nie podlega to naprawie! Dodatkowo w klastrze 5 na 5 pikseli może nie świecić 2 lub więcej subpikseli.
Spełniając oczekiwania klientów AG Neovo stworzyło własny standard określania uszkodzonych matryc. Dotyczy on wszystkich monitorów 15, 17, 19 i 20 calowych. Monitor podlega naprawie lub wymianie w okresie trwania gwarancji, jeżeli:

- na całej powierzchni matrycy wystąpią 4 lub więcej wadliwe piksele lub subpiksele (białe, czarne, czerwone, zielone lub niebieskie stale świecące punkty)
- w obszarze prostokąta znajdującego się w centralnej części matrycy (prostokąt wyznaczamy dzieląc wielkość ekranu na 3 równe części w poziomie i w pionie) znajduje się chociaż jeden lub więcej wadliwy piksel lub subpiksel.
- w obrębie kwadratu 5 na 5 mm wystąpią 2 lub więcej wadliwe piksele lub subpiksele.

Strona 2 z 4 <<<1234>>>