2013-03-10 13:27
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

NZXT Cryo X60 - Wytchnienie dla laptopa

Strona 3 - Podsumowanie

Testowałem już kilka podkładek różnych firm i sam używam takie urządzenia (Akasa), więc mogę coś powiedzieć na temat tego typu przedmiotów użytkowych. Do tej pory nie spotkałem się z podstawką, wyposażona w wentylatory o takim "powerze". Fakt, że na piątym biegu z palety elektronicznego sterowania regulowanego za pomocą wahadłowego przełącznika +/-. Choć nie dysponuję gamingowym laptopem to myślę, że taki wicherek tuż pod gorącym spodem takiej mobilnej stacji gracza, odetchnie z ulgą. Oczywiście gracz musi być odporny na decybele, bo dwa wirniki bogato "uskrzydlone", potrafią dać niezły koncert (maksymalne obroty 1500 RPM). Ale to właśnie jest zaleta tej podstawki, że mamy do dyspozycji zarówno dwa biegi dla chcących ciszy, jak i dla tych żyjących ekstremalnie.
Zanotowane niemal 48 dB szumów to pomiar wykonany z odległości około 20 centymetrów, a my pracując przy laptopie mamy go od siebie zazwyczaj od uszu około 50-60 centymetrów od siebie, gdzie szumy spadają już do zupełnie przyjemniejszych granic 42 dB. Niemniej czwarty i piąty bieg, to już zakresy dla bardzo odpornych na hałas użytkowników.



Każdy użytkownik laptopa i podobnych maszyn, powinien kupić podstawkę, jeśli jego dziewczyna/żona* (niepotrzebne skreślić) również może się do niego dorwać. Upodobania kobiet do otulania ich kołderką jest chyba fenomenem wśród gatunku ludzkiego, bo przecież chyba każdy człowiek jest w stanie przewidzieć, że jeśli coś się nagrzewa, to wypadałoby to schłodzić do rozsądnej temperatury klawiszy, na których trzymamy palce... Poza tym wentylator łapczywie starający się złapać jakiś oddech, naciągnie mniej kłaczków, kurzu i roztoczy z pościeli :)
Model NZXT CRYO X60 jest dość przemyślanym projektem, w którym udało się połączyć stylistycznie plastik z aluminium w taki sposób, że jedno nie odróżnia się zbytnio od drugiego. Matowa powłoka pokrywająca panel podstawy pod komputery jest odporna na zarysowania i zapewnia stabilność dla piankowych nóżek komputerów, jednak trzeba uważać na czystość rąk, bo ślady tłuszczu lub potu, dość ciężko później z niej usunąć.
Prócz kabelka zasilania z portu USB naszego komputera, w zestawie otrzymamy zasilacz sieciowy. Mój egzemplarz przyjechał do testów zza granicy, więc brakowało stosownej dla polskiego standardu gniazd przejściówki. Niemniej na nasz rynek z pewnością produkt ten otrzyma taki dodatek w zestawie, a może nawet bezpośrednio bolce zasilacza zostaną wymienione już w fazie produkcji. Niemniej jednak, jeśli nawet zakupimy CRYO poza granicami naszego kraju, przejściówkę dostaniemy bez problemu na Allegro. A warto, bo dzięki temu możemy przedłużyć pracę laptopa na zasilaniu z baterii, jak również skorzystać z wbudowanego Hub'a USB, by jednocześnie ładować na przykład komórkę i odtwarzacz MP3 czy podłączyć zestaw głośników zasilany z portu USB.
Sterowanie prędkością pracy wentylatorów w większości podstawek odbywa się za pośrednictwem suwakowego, mechanicznego przełącznika o dwóch (LOW/HIGH) lub trzech pozycjach (LOW/MID/HIGH). W CRYO mamy wahadłowy przełącznik +/- sterujący elektroniką z "miękkim" startem poszczególnych biegów, co oznacza że obroty wentylatorów zwiększają się, bądź zmniejszają stopniowo. Daje to uczucie pewnej ekskluzywności i jest miłe dla ucha. Przy czwartym i piątym biegu położona na podstawce kartka papieru jest niemal zmiatana mocnym strumieniem powietrza. Jak wspominałem nie ma to bezpośredniego wpływu na elektronikę laptopa zamkniętego w swoim ciasnym kadłubku, ale pozwala go schłodzić tak, że osiąga niższe temperatury pracy i znacznie krócej trwa wychładzanie jego podzespołów po mocnym stresie, co ważne może okazać się przy komputerach dla mobilnych graczy.
Czy taka podstawka z elektroniką na pokładzie, nieźle wykonana i wyposażona, musi być droga? Niestety jak wychodzi z moich poszukiwań w sieci, owszem. W sieci CaseKing zapłacimy za nią 56.90 Euro, a w sklepie NZXT.pl wycenioną ją na 249 PLN. To nie mało, bo już w granicach 100 złotych można dostać produkty z aluminiową podstawą pod laptopa, choć na pewno bez elektronicznego sterowania i zasilacza w zestawie. Jak zwykle wybór priorytetów, będzie należał do Was...



ZALETY:
- dobra jakość materiałów
- pięć prędkości regulacji obrotów wentylatorów
- wbudowany hub USB
- zasilacz sieciowy w komplecie
- okablowanie zasilania z komputera i połączenia USB w zestawie
- przy wysokich obrotach wysoka wydajność chłodzenia

WADY:
- czwarty i piąty bieg wentylatorów bardzo głośny
- wysoka cena


Podziękowania dla firmy NZXT, za udostępnienie sprzętu do testów.




Sponsorem platformy testowej jest firma:

Strona 3 z 3 <<<123