2012-04-04 20:14
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
15

Noctua NH-L12

Strona 4 - Podsumowanie

Po raz kolejny miałem okazję przekonać się, że Noctua jest swoistym "Maybachem" wśród producentów coolerów. Nie chodzi tutaj tylko o wydajność, która bez problemów poradzi sobie z wszystkimi procesorami serii E czy APU (AM2/AM3/FM1 od AMD i LGA775/1155/1156/1366/2011 Intela) o TDP nie przekraczającymi 65W (AMD) czy 90W (Intel), a nawet i z wyższymi, choć będzie to okupione trochę wyższym poziomem hałasu (jednak to nic w porównaniu z Box'owymi "wyjcami"). NH-L12 dał radę naprawdę ciepłemu Athlonowi X2 6400+, który dziś technologicznie jest już niemal muzealny i nie obsługuje najnowszych trendów i technologii oszczędnościowych. Noctua rekomenduje ten produkt układom o niższym TDP, wtedy da on sobie swobodnie radę w cichej, małej i słabo wietrzonej obudowie, co nam przyniesie radość z posiadania bezgłośnego PC-ta, niemal niewidocznego w rejonie biurka.



Przede wszystkim dbałość tego austriackiego producenta o jakość wykończenia produktu i jego detali, doskonale przemyślane rozwiązania, jak świetne, wygodne w odpinaniu i zapinaniu spinki wentylatorów), silikonowe nakładki na 120-ce do redukcji ewentualnych wibracji pracującego śmigła i przygotowanie jej do opcjonalnego zastosowania w obudowie (komplet wkrętów i kołków w zestawie), seryjne przedłużenia-reduktory okablowania, wysokiej jakości pasta termoprzewodząca, to tylko niektóre z plusów, jakie można wymienić. Jeśli dodamy do tego sześć lat gwarancji producenta i w zasadzie "dożywotnią" opiekę nad nowymi socketami płyt głównych (do tej pory Noctua za darmo wysyła nowe systemy mocowania SecuFirm 2 dla wszystkich tych, którzy okażą się fakturą zakupu coolera), to otrzymamy coś bliskiego doskonałości.





No ale nawet Maybach ma jakąś wadę, a chyba najbardziej wyraźną jest jego cena. W przypadku coolera Noctua NH-L12 wynosi ona około 229 PLN, a więc niemało jak na stosunkowo niewielki system chłodzenia. Czy cicha praca wentylatorów i spora wydajność chłodzenia jest warta tych pieniędzy, musicie już ocenić sami. Przeszukując zasoby Internetu możemy zobaczyć więcej o wyglądzie tego coolera, choćby w wideo-recenzji udostępnionej przez jeden z sieciowych portali - LINK.

Chcący połączyć małe rozmiary komputera z jego cichą pracą nie będą mieli raczej obiekcji i zdecydują się umieścić Noctuę na swojej płytce Mini-ITX. Jeśli kiedyś w końcu zbuduję małego PC-ta, to właśnie ten model ma duże szanse na chłodzenie jego procesora. Za doskonałą jakość wykonania i wysoką wydajność daję modelowi NH-L12 odznaczenie Rekomendacji IN4...


ZALETY:
- bardzo wysoka jakość wykonania
- wysoka wydajność
- możliwość wyciszenia maksymalnych obrotów - 92mm (1600 RPM) przejściówką L.N.A. (1300 RPM) / 120 mm (1500 RPM do 1200 RPM)
- cisza przy dolnym zakresie obrotów (do około 700 RPM)
- bogate wyposażenie kompletu
- 6 lat gwarancji

WADY:
- dość wysoka cena

Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Strona 4 z 4 <<<1234