2019-07-16 20:12
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
3

Noctua NH-U12A

Strona 3 - Podsumowanie

Noctua NH-U12A to bardzo udany produkt. Przy chłodzeniu powietrzem osiągamy niemal to, co proponuje nam wodne chłodzenie pokroju Krakena X62 za niemałą kwotę osculującą gdzieś w granicach 600 PLN. Jestem przekonany, że potrafi bez trudu rozkłada na łopatki, tańsze konstrukcje AIO z chłodnicami klasy 120 lub 140mm, a nawet większość 240-ek.


NH-U12A nalezy też do urządzeń dość przyjemnie cichych. Dopiero przy naprawdę ekstremalnym obciążeniu procesora i mocnym wzroście jego temperatury pracy, zaczniemy odczuwać dźwięki duetu wentylatorów Noctuy. Podczas grania, ja osobiście nie odczuwałem jakiś strasznych różnic między systemem AIO a "brązowym" coolerem. Za to w porównaniu do BOXowego Wraith Prism, różnica jest już zasadnicza i będę Was namawiał na szybką przesiadkę z tego schładzacza, oczywiście jeśli posiadacie jakieś wyższe modele Ryzenów, bo z niższymi egzemplarzami R3 oraz R5, będzie on sobie radził świetnie.

Jeszcze taka jedna myśl mi się nasunęła w czasie testów, a mianowicie do plusów powietrznego chłodzenia, należy na pewno generowanie zbawiennego ruchu wewnątrz obudowy. Zauważyłem, że moduły pamięci są wyczuwalnie chłodniejsze przy pracy na Noctule, niż w przypadku "bezprzeciągowej" pompki zintegrowanego AIO. Podobnie zapewne ma się to w przypadku radiatorów systemu zasilania płyty głównej. Podobny ruch generuje też cooler BOX, jednak podczas dużego obciążenia CPU miałem bardziej wrażenie, że podgrzewa on kostki RAMu, bo powietrze "wydychane" z jego radiatora, było dość mocno ciepłe.


Co tu dużo pisać. Jak to u Noctuy, dostajecie wysoką jakość wykonania produktu, wysoką wydajność, wysoki wskaźnik długowieczności pracy wentylatorów (producent obiecuje 150 tysięcy godzin bezawaryjnej pracy), sześć lat gwarancji oraz darmowe dostarczanie nowych systemów montażu na płytach głównych, jeśli dołączony SecuFirm2, będzie już niekompatybilny.
Niestety, jak to u Noctuy, dostaniemy też... wysoką cenę. No cóż, za jakość się płaci, ale w przypadku modelu Noctua NH-U12A, najniższa kwota, jaką znalazłem w porównywarkach cen, wynosi aż 448 PLN. To spora suma zwłaszcza, że starszy model, choć sporo mniej wydajny, znajdziemy wciąż jeszcze w sklepach w cenie 259 PLN. Wystarczy dołożyć do niego drugi wentylator i różnica w wydajności może się trochę zatrzeć...

Niemniej Noctua NH-U12A, to świetny, wydajny produkt i jeśli ktoś ma na taki zakup przeznaczone pieniążki, to mogę model ten polecić za wysoką wydajność chłodzenia i kulturę pracy jego wentylatorów...





ZALETY:
- bardzo wysoka jakość wykonania i materiałów
- wysoka wydajność przy zachowaniu przyzwoitego poziomu szumów
- świetne chłodzenie elementów płyty głównej i pamięci RAM
- bogata oferta akcesoryjnych dodatków
- deklarowana żywotność 150 000 godzin bezawaryjnej pracy wentylatorów (MTBF)
- 6 lat gwarancji producenta

WADY:
- dość wysoka cena
- drugi wentylator może kolidować z wysokimi modułami pamięci


Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 3 z 3 <<<123