2006-04-04 21:35
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
14

Pasty termoprzewodzące AKASA

Strona 1 - Wprowadzenie

"Jaka pasta termoprzewodząca ??" - to jedno z często zadawanych pytań na naszym forum. Producenci coolerów prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej skomplikowane systemy chłodzenia. Jednak użycie miedzi i technologii HeatPipe na niewiele się zda, jeśli nie zapewnimy odpowiedniego styku stopy radiatora z powierzchnią procesora. I tu pole do popisu mają producenci past termoprzewodzących. Kiedyś nie mieliśmy wielkiego wyboru w tym temacie. Rynek traktował takie produkty drugoplanowo, a firmowe pasty z prywatnego importu osiągały bajońskie sumy na allegro. Coraz cieplejsze procesory wymusiły jednak zainteresowanie w tej tematyce tak sprzedających jak i kupujących. Jak ważną drobnostką jest pasta na styku procesor-radiator, można się przekonać zakładając cooler na nie posmarowany rdzeń lub promiennik.
Dla zorientowanych w temacie jak i dla tych, którzy do tej pory nie wiedzieli o istnieniu takiej drobnostki w komputerze, postanowiłem przetestować trzy najczęściej polecane na forum pasty (nie wliczam tu podstawowej pasty Titan) i skonfrontować je z trzema nowościami firmy Akasa.
Test przeprowadzony został na dwóch platformach : aktualnie nowoczesnym Socket 939 jak i wciąż jeszcze bardzo popularnym Socket A. Zobaczmy jak poradzą sobie te maziste substancje z emisją energii cieplnej z krzemowych kostek naszych procesorów oraz jak wypadną nowi gracze na rynku, czyli Akasa Pro-Grade+ 5022, Pro-Grade 460 i tania AK-450.

Strona 1 z 8 12345...8>>>