2014-11-20 23:40
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
3
Philips Brilliance 288P6LJEB 4K Ultra HD
Strona 4 - Podsumowanie
Na biurku monitor 4K na pewno zrobi niezłe wrażenie. 28-cali w porównaniu do mojej 24-ki był naprawdę spory. Taki mały "telewizor" tuż przed nosem.
Jak wspominałem, model Philips Brilliance 288P6LJEB ma być w ofercie firmy jednym z najtańszych monitorów obsługujących rozdzielczości UltraHD. Jego cena na dzień dzisiejszy wynosi 1939 PLN (Ceneo), co nie jest suma małą. Cierpliwi poczekają pewnie na popularyzację standardu 4K i jego automatyczny spadek cen, nawet z matrycami w technologii IPS, które z pewnością za kilkanaście miesięcy zaczną się zbliżać do tej ceny. Jeśli natomiast ktoś już potrzebujący nowego ekranu, będzie myślał w kategoriach przyszłościowych (monitor na przynajmniej najbliższe 4-5 lat), może rozważyć zakup prezentowanego dziś Philipsa.
Myślę, że zakup takiego sporego monitora to już dziś niezły wybór bo Ci, którzy pracują z arkuszami kalkulacyjnymi lub półprofesjonalną obróbką zdjęć, mogą być zadowoleni, mimo niedoskonałości w palecie barw matrycy TN.
Z czasem, gdy karty graficzne będą sobie już swobodnie radziły z grami w takich rozdzielczościach, ich scena walki nabierze większej szczegółowości i da naszym oczom sporo radości. Ja na dzień dzisiejszy z przyjemnością przygarnąłbym taki monitor pod moją strzechę, choć granie ustawiałbym nadal w rozdzielczościach FHD... Na szczęście prócz czarnych pasów po bokach ekranu, nic nie popsuje nam radości rozgrywki. Zanim ktoś krytycznie sie wypowie na temat takiego monitora, warto spróbować samemu pracy i zabawy w rozdzielczości 4K...
ZALETY:
- dobra jakość materiałów i montażu
- wysoka rozdzielczość (duża liczba pikseli i subpikseli)
- niskie zużycie prądu
- spora liczba możliwości połączenia z komputerem (HDMI/MHL, Display Port, DVI-D, D-Sub
- wbudowany HUB z portami USB
- podstawka z dużą możliwością ustawień nachylenia ekranu
WADY:
- trudna obsługa dotykowych przycisków Menu OSD wieczorem (niepodświetlone)
- przy wymagających grach, natywna rozdzielczość znacznie obniża wydajność
- dość wysoka cena
Podziękowania dla firmy Philips, za udostępnienie sprzętu do testów.