2014-04-07 14:26
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

Plextor - Dyski M5 SSD 128GB

Strona 1 - Plextor M5S 128GB

Jeszcze nie tak dawno dysk SSD stanowił w codziennych newsach zaledwie ciekawostkę, na którą stać było nielicznych. Teraz mimo że dysk oparty na pamięciach stałych wciąż stanowi spory wydatek (w stosunku do swojej pojemności), to ma je coraz więcej użytkowników komputerów PC i nie tylko. Często też chcemy znacznie przyśpieszyć swój komputer i planujemy wymianę procesora lub dodanie ilości pamięci RAM... A wystarczy po prostu dokupić niepozornie wyglądający dysk 2.5-cala, by nasza maszyna dostała skrzydeł. Dyski SSD otworzyły również możliwości produkcyjne dla wielu producentów, bo już nie były potrzebne kosmiczne technologie filtrowania powietrze, niezbędne do składania talerzowych nośników danych. Te zostały w zasadzie (na razie), zarezerwowane dla "magazynów", a partycje systemowe wstają się właśnie coraz częściej dyskami z oznaczeniem trzech literek...
Wśród wielu producentów poznamy z pewnością znajomą markę Plextor, która niedawno wprowadziła do sprzedaży nową serię dysków M5 o chyba obecnie najpopularniejszej pojemności 128 GB.
Dziś właśnie chciałbym przedstawić wam dwa produkty tej firmy, choć nie do końca się to udało, ale o tym więcej napisze w dalszej części tej recenzji. Niemniej bardziej budżetowy model M5S 128GB i szybki M5 PRO Xtreme 128GB, to dwie ciekawe propozycje dla chcących unowocześnić swój komputer, lub przyśpieszyć swojego laptopa.
Zacznijmy od "słabszego" modelu M5S 128GB. Nieduże pudełeczko skrywa w sobie sam dysk i papierowa ulotkę. nie otrzymamy nic więcej, no ale to w końcu pełny "budżet", więc czepiać się nie można. Poszukując jego ceny przez popularne wyszukiwarki, znajdziemy kwotę nawet (na dzień publikacji artykułu) 324 PLN.

Jak wspomniałem, w środku znajdziemy w zasadzie tylko sam dysk. Niektórym brakować może akcesoryjnej tacki, która pozwala zamontować 2.5-calowe dyski w zatokach 3.5-cala, ale przy dość atrakcyjnej cenie, można to sobie pominąć.Dysk posiada niezłe parametry przy odczycie danych (520 MB/s) i zaledwie średnie (200 MB/s), ale w praktyce i tak odczujemy niezłą wydajność ogólną w porównaniu do dysku HDD. Zbudowano go w oparciu o podstawowy kontroler Marvell Smart. Plextor korzysta oczywiście z interfejsu SATA 3 6Gb/s i naprawdę warto go podłączać właśnie w ten port SATA na płycie głównej.

Strona 1 z 4 1234>>>