2014-04-07 14:26
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

Plextor - Dyski M5 SSD 128GB

Strona 4 - Podsumowanie

Czy warto dokupić sobie dysk systemowy (chociaż) w wersji SSD? Na to pytanie odpowiedź chyba nie ulega żadnej wątpliwości. W zasadzie mogę śmiało stwierdzić, że jest to jedna z niezbędnych dziś rzeczy w budowie sensownego komputera PC w domu i przyśpieszenia pracy naszego laptopa, czy tym bardziej netbooka. Żaden z zakupionych podzespołów nie dał mojej maszynie takiego "kopa", jak właśnie zakup dysku opartego na pamięciach stałych. Wcześniej już miałem do czynienia z dyskiem pod interfejs PCIexpress (OCZ Revo 8GB) ale postęp, jaki dokonał się w budowie kontrolerów sterującymi pamięciami był na tyle duży, że konstrukcje w formacie 2.5-cala z interfejsem SATA3 6 Gb/s szybko dogoniły Revo przypominającą kartę dodatkową graficzną w obudowie. Teraz konstrukcje na PCIe potrafią już oscylować przy prędkościach odczytu przekraczających grubo 1000 Mb/s, ale ich ceny na razie są poza zasięgiem Kowalskiego. Tymczasem dyski SSD SATA 3 stają się coraz tańsze, a szczególnie najbardziej optymalna ich pojemność dla nośników systemowych - 128GB.Szkoda że kłopoty z modelem M5S serii PX uniemożliwiły jego testy, ale już produkt Plextora z wyższej półki może cieszyć. Wystarczy wspomnieć, że producent daje nam poparta 5-lat gwarancji dla pełnego zabezpieczenia. Za sumę 399 PLN otrzymamy szybki dysk, dostęp do darmowego oprogramowania pozwalającego szyfrować nasze dane (AES 256-bit) i wspomnianą długą gwarancję, popartą specjalnym cyklem prób.


Cena jest spora, bo na rynku znajdziemy sporo konkurentów z niższą sumą na metce. Choćby testowany dziś produkt ADATA, obecny już od jakiegoś czasu na rynku. Jest on może wolniejszy w niektórych wielkościach danych, ale można go dostać za cenę już od 273 PLN (Ceneo). Szkoda że nie mogłem go porównać do zbliżonego cenowo modelu M5S.
Mimo dość sporej sumy dysk SSD Plextor M5 Pro warty jest polecenia i jeśli ktoś odłożył parę złotych na tego typu sprzęt, może porównać go z innymi testami w sieci i rozważyć wszystkie za i przeciw.ZALETY:
- dość wysokie transfery
- 5 lat gwarancji
- tacka do montażu w zatoce 3.5-cala w zestawie
- możliwość pobrania dodatkowego oprogramowania


WADY:
- dość wysoka cena

Podziękowania dla firmy Plextor, za udostępnienie sprzętu do testów.Sponsorami platformy testowej jest firma:


orazStrona 4 z 4 <<<1234