Plextor M9Pe SSD 512GB
Strona 1 - Wygląd
Czasami mamy chęć usprawnić nasz komputer, ale zakup nowej płyty głównej, procesora, a i bywa że pamięci, są dość kosztowne. Najszybciej możemy przyśpieszyć naszego PeCeta dokupując dysk SSD dla systemu i po przejściu z HDD odczujemy naprawdę sporego kopa. No ale co zrobić, kiedy mamy już dysk SSD? Otóż można kupić jeszcze szybszy. Ostatnio mnie jakoś tak poniosło, że mojego AMD Radeona R7 240GB (nie mylić z kartą graficzną), zamieniłem na nową "zabawkę" w znacznie mniejszym rozmiarze. Otóż Radeon był typowym, 2.5-calowym dyskiem SSD z interfejsem SATA III (transfery podawane przez producenta, to 550 MB/s dla odczytu i 500 Mb/s dla zapisu), natomiast jego następca - Corsair MP500 240GB (teoretyczny odczyt 3200 MB/s, zapis 2400 MB/s), dedykowany był dla złącza M.2.
No ale moja płyta z górnej półki, posiada taką możliwość. A co zrobić, jeśli mamy podstawowy model platformy, albo jeszcze sprzed paru lat wstecz? Otóż możemy zakupić sobie dysk ze złączem PCIexpress. Nie jest to nowość, bo tego typu dyski istnieją już od kilku ładnych lat, ale zarówno rozwój technologii, jak i dostosowanie systemów operacyjnych, jak i oprogramowania, pozwala na ich łatwe i bezstresowe użytkowanie, co kiedyś nie było takie oczywiste. Dziś do moich rąk trafił dysk firmy Plextor w postaci modelu M9Pe SSD (PX-512M9PeY), o całkiem słusznej pojemności 512GB.
Jak niemal cały sprzęt komputerowy, także ten nośnik danych określa się, jako sprzęt gamingowy i dedykuje się go do używania przez graczy. Akurat w tym przypadku może mieć to sens, bo szybkie ładowanie i zapis danych z gry, plansz, makr i ustawień, może przekładać się na szybsze reakcje gracza i ogólny komfort rozgrywki. To już pozostawię opinii prawdziwych "gamerów", ale faktycznie ogólny wygląd urządzenia, może budzić skojarzenia ze sprzętem wyczynowym, jeszcze przed wyciągnięciem go z pudełka.
Dość duży, bogato żebrowany, aluminiowy radiator z agresywną, czerwoną wstawką z logo producenta, może kojarzyć się bardziej z kartą graficzną i zapewne ma nam wizualnie określić, że skoro mamy tak rozbudowany system chłodzenia, to sprzęt musi naprawdę ostro pracować. Trzeba przyznać, że Plextor M9Pe naprawdę nieźle się prezentuje.
Krawędź dysku zaopatrzono w "pasek" emitujący podświetlenie RGB, co w dzisiejszych czasach, jest niemal obowiązkowym elementem gamingowego osprzętu.
W zestawie prócz instrukcji montażu, dostaniemy jeszcze dodatkowy, krótki śledź dla małych obudów.
Tak naprawdę w środku tego dysku znajdziemy znajomy widok (M.2 x 2280 SSD)... Po prostu w sprzęcie dla łącza PCIe zamknięto mały "pasek" z dodatkowym kontrolerem i systemem podświetlenia LED (zdjęcie zaczerpnięte z sieci Internetowej).
W urządzeniu zastosowano ośmiokanałowy kontroler Marvell 88SS1093, natomiast 512 MB 64-warstwowej pamięci flash, to Toshiba BiCS3 3D TLC NAND.