2000-12-01 00:00
Autor: Paul

Płyta główna Abit SA6R

Strona 2 - Instalacja

4. Komentarz do parametrów technicznych

   Co najbardziej rzuca się w oczy? Niestety – płyta ma ambicję stać się podstawową tańszych serwerów z IDE RAID (minie jeszcze sporo czasu zanim administratorzy sieciowi przekonają się do ostatniej generacji dysków IDE, dotychczasowe nie nadawały się do pracy tzw. „heavy-duty” i na placu boju pozostawały tylko drogie SCSI). Dlaczego niestety? Specyfikacja I815E przewiduje tylko 512 MB RAM. Domowym użytkownikom wydaje się to bardzo dużo, ale na serwer, czy profesjonalną stacje graficzną, może być czasem za mało.  Przy tym mamy obsługę AGPx4, ale nie AGP Pro, co też jest ważne właśnie w stacjach graficznych, a Abit wyraźnie zaznacza w instrukcji że płyta przeznaczona jest zarówno dla wymagających użytkowników „desktop” jak i dla serwerów.

   Ja wiem że ani AGP Pro ani pamięć ponad 512 MB, sprzętowo i z założenia nie są obsługiwane przez chipset 815E, ale kto jak kto, to akurat Abit mógł się postarać i dorzucić układ rozszerzający chociaż obsługę pamięci do 1 GB (byłoby to logiczne 4 gniazda x 256MB RAM = 1 GB)

   Dla równowagi dodam że wielką przewagą I815E jest pełna obsługa AGP x4 włącznie z opcją FastWrites (do tej pory dostepna tylko dla układów VIA), i co bardzo ważne obsługa dzielników AGP: obok 1/2 i 2/3 jeszcze 1/3, przełączanych automatycznie przy odpowiednich częstotliwościach zadanych w SoftMenu III

      5. O wilku mowa - SoftMenu III

   To właściwie osobny komponent – zbiór opcji w BIOS pozwalający w niesamowicie szerokim zakresie wypróbowywać i podkręcać procesory. Zakres obsługiwanych częstotliwości – 50/250 MHz (z krokiem zmiany 1 MHz) , zakres napięć 1,30/1,90 V (z krokiem 0,05 V). Do tego oczywiście możliwość regulacji pracy RAM (Cas Latency 2,3). Jak komuś mało, lub procek jest oporny – ABIT ma kolejne doskonałe rozwiązanie – sprzętowe DIP-switche, wymuszające prace w trybach 66/100/133 MHz. Wielkie brawa za tak dokładne przygotowanie płyty pod kątem podkręcania. 

     6. Instalacja

   Zaczęło się typowo – rozpakowałem płytę i wsadziłem do mojej nowej wieży midi-ATX 230 Watt. Fajnie wygląda szczególnie fakt że mamy 6 wolnych gniazd PCI (szkoda tylko że dla wszystkich nie starcza wolnych przerwań IRQ), i to jeszcze przy zintegrowanym na płycie dźwięku. Dodatkowo dostajemy standardowy zestaw kabli plus przejściówkę dla podłączenia 2 dodatkowych urządzeń USB. Tak więc w sumie od ręki można podłączyć cztery. Gniazdo na procek (w tym przypadku Celeron II 633) jest umiejscowione tak, aby móc założyć bezproblemowo nawet największe radiatory. Odległość gniazda socket od wystających elementów wokół to ok. 1 cm. To bardzo ważne, bo niektóre z wersji radiatorów GoldenOrb lub Alpha są bardzo wymagające jeśli chodzi o miejsce, i na wielu płytach (nawet na markowych Asusach) można uszkodzić wystające elementy zakładając taki radiator. Duży plus dla Abita. Gniazda są wyraźnie oznaczone (kolorowo) i raczej nie można niczego źle zamontować.

Strona 2 z 4 <<<1234>>>