2000-12-01 00:00
Autor: Paul

Płyta główna Abit SA6R

Strona 3 - Wyniki

6. Praca

   Skończyłem montaż (razem z porządnym wentylatorem Spire – nielicencjonowana wersja GoldenOrba). Instalacja Windows przebiega bez najmniejszych problemów –szybko i bezboleśnie – nawet nie miałem problemów przy kontrolerze HPT370. Ale pojawił się spory problem – otóż przy używaniu zintegrowanej karty graficznej przy starcie Windows komputer informuje mnie o konflikcie w jądrze procesora (VxD) między wspomnianą karta a kontrolerem pamięci! Niedobrze... Reinstalacja Windows nie pomogła. Wszystko niby chodzi – ale wolno! Dokładnie powtarzam instalację wszystkich sterowników, w kolejności zalecanej przez producenta. Nie pomogło. Wszystko wskazuje na zbyt wczesną wersję BIOSu, która ma jeszcze problemy z prawidłową obsługą niektórych komponentów – tak jest często z nowościami – kupujesz sprzęt zaraz po światowej premierze, to trzeba się liczyć z szybkim uaktualnieniem BIOSu (sam czekam na nowa wersję na stronie ABITA). Spróbuję inaczej...

Wkładam zewnętrzna kartę G400 Matroxa – czarny ekran. Chwila szarpania – i okazało się że BIOS domyślnie ma ustawioną obsługę AGP x4, a G400 pracuje tylko jako x2 (MAX działa już w trybie x4). Dopiero przestawienie w BIOSIE parametrów AGP odblokowuje kartę (jestem bardzo ciekawy, a nie zdążyłem sprawdzić, czy podobne rzeczy występują przy np. innych trochę starszych kartach - TNT2, czy Ati Rage 128, bo S4 Savage obsługuje już tryb x4 i działa prawidłowo, co zdążyłem sprawdzić).

Od włożenia G400 – płyta dostaje strasznego kopa – Windows w końcu nie informuje o tym dziwnym konflikcie z kontrolerem pamięci i faktycznie, SiSoft Sandra pokazuje blisko 100% różnicy  w wynikach dotyczących obsługi RAM. Cały system chodzi nadspodziewanie szybko – przy tym procesor kręci się świetnie. SoftMenu III pozwala bezproblemowo podkręcić Celka 633 w okolice 1 GHz! Wow! Przy ustawieniu 900 MHz (FSB 95 MHz) procesor i płyta działają na tyle szybko że w testach wyraźnie zostawiają systemy na nie pobitym dotychczas układzie BX (dostępny jest już 3 rok!). To pierwsza płyta która zostawia nowe płyty z układami BX (jak MSI BX Master) wyraźnie w tyle.

   Stabilność pracy całego systemu – doskonała. Jeśli nie przeginacie z podkręcaniem, macie pewność stabilnego i pewnego komputera. Wszystkie używane przez nasz serwis testy (3D Mark99, 3Dmark2000, Final Reality, Maxon Cinebench, wielogodzinne pakowanie i rozpakowywanie zip-a, QIII, MDK2) wszystko chodzi dobrze i stabilnie. Ale oczywiście na zewnętrznej karcie graficznej. Dysk chodzi bardzo szybko – a różnica wydajności między kontrolerem HPT i natywnym kontrolerem wbudowanym w mostek południowy I815E jest w granicach błędu – brawa za dogonienie bardzo wydajnych układów HighPoint przez Intela.

     7. Wyniki testów

Dla nie podkręconego Celerona 633 z zewnętrzną szyną FSB 66 (wszystkie ustawienia na Default) 

 

SISoftSandra 2000 Millenium Edition

 

CPU MIPS 1750
FPU MFLOPS 850

Multimedia MMX 

1988
Multimedia SSE  2647
ALU MEM  232 jak na układ Intela, dobry wynik 
FPU MEM  273 jak na układ Intela, bardzo dobry wynik 

 

wyniki testów pamięci przy FSB 66 trochę lepsze od ostatnich rozwiązań na BX-ie. Przy podkręcaniuz z każdym MHz  procesora różnica rośnie na korzyść Solano. Najciekawsze jest jak wypadłyby obydwa układy na częstotliwości FSB 133 Mhz

 

3Dmark 2000

Overall (800/600x32 bity/triple buffer/SSE optimalization) 2667

(jak na procesor 663 wynik bardzo dobry – prawie jak Athlon 750 Slot-A!)

 

3Dmark 99 MAX

Overall (800/600x16 bitów/SSE optimalization) 4573
CPU points 8542

   

Od razu widać że w syntetycznych testerach duet Solano-CeleronII spisuje się znakomicie, głównie dzięki wykorzystaniu instrukcji multimedialnych SSE i nieobciążaniu zbytnim cache L2 procesora (jest on mniej wydajny niż w AMD Duronie, co jednak wychodzi w prawdziwej pracy i grach)

 

A teraz jeszcze, żebyście uświadomili sobie wagę problemu - wyniki przepustowości pamięci przy działającej karcie graficznej (zintegrowanej) i po jej wyłączeniu - różnica jest kolosalna. To akurat Abit musi koniecznie poprawić przy następnych sterownikach, choć nie znam nikogo kto kupi SA6R, a nie ma wydajniejszego akceleratora od I752, toż przecież nawet stara TNT jest już lepsza.

 

SiSoftSandra 2000 Memory Test

 

działająca zintegrowana grafika I815 zewnętrzna karta graficzna
141 ALU Mem  257 ALU MEM
152 FPU Mem  288 FPU MEM

Strona 3 z 4 <<<1234>>>