2014-08-30 14:56
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

Radeon R7 240GB czyli SSD od AMD

Strona 1 - Wygląd

Marka Radeon jest już nam znana od ponad dwóch dekad i AMD, kiedy zdecydowało się na wchłonięcie firmy ATI, od razu zaczęło jeszcze mocniej promować karty graficzne pod tą nazwą. Dzięki temu ruchowi producent procesorów i chipsetów płyt głównych zaczął kojarzyć się z gotowymi zestawami do stabilnej pracy i zabawy. Ale procesor i karta zawieszona na płycie, to jeszcze nie cały działający komputer. Do pełni szczęścia brakowało na niej jeszcze modułów pamięci z logo Radeona, więc po porozumieniu z firmą Patriot od wielu lat produkującej cenione układy, na rynku pokazały się serie z logo Radeon Memory, których sam obecnie korzystam i polecam, mimo że obecnie korzystam z platformy Intela.
Skoro układy pamięci sprawdzają się w modułach AMD, to czemu nie miałyby sprawdzać się w dyskach SSD? Tak więc rozpoczęły się rozmowy z firmami, które miałyby stanowić sprawdzoną bazę dla dysków Radeon. Wybór padł na OCZ, którego kontroler Barefoot 3 M00 steruje kośćmi pamięci MLC produkcji Toshiby (koncern ten wykupił udziały marki OCZ), wykonane w 19-nanometrowym procesie technologicznym. Postawiono na sprawdzoną konstrukcję modelu OCZ Vector 150, z którym SSD AMD ma sporo wspólnego. Vector to konstrukcja klasy Workstation, a więc cechująca się wysoką stabilnością pracy, jak na obciążone stacje robocze przystało. Może to dobrze świadczyć o jakości tego produktu, który zadebiutował już na rynku 19 sierpnia pod nazwą serii R7 Solid State Drives.

Seria R7 składa się z modeli o pojemnościach 120, 240 oraz 480 GB. Do mnie dojechał egzemplarz o pojemności 240 gigabajtów i jemu właśnie przyjrzymy się dzisiaj.
Już samo pudełko może przyciągać wzrok swoją charakterystyczną kolorystyką odcienie czerni i purpury. Mi przyszło zerwać folię dziewiczego jeszcze dysku i poczuć uwięziony pod nią zapach fabryki.


Z tyłu opakowania umieszczono dane wszystkich dostępnych wersji R7. Nas oczywiście interesuje rubryka dotycząca wersji 240GB.

W środku prócz samego dysku otrzymamy też adapter, pozwalający na jego montaż w zatoce 3.5-cala oraz kod aktywacyjny na oprogramowanie Acronis pozwalające na łatwe klonowanie systemu i zawartości dysku.2.5-calowa obudowa wykonana z aluminium malowanego na czarny mat, dobrze będzie odprowadzać ciepło z pracujących kości pamięci. Dysk o wysokości 7mm bez trudu upchniemy w większości modeli laptopów i netbooków, znacząco przyśpieszając ich pracę.W środku Radeon SSD R7 240GB wygląda tak (zdjęcia zaczerpnięte z sieci):


Strona 1 z 2 12>>>