2007-07-28 23:59
Autor: Jolly Roger
12

ECS 965PLT-A

Strona 1 - Wstęp

Wstęp



Zbudowanie komputera w oparciu o najnowsze procesory Intela wciąż jest nieco bardziej kosztownym przedsięwzięciem, niż ta sama czynność z wykorzystaniem CPU od AMD. Różnica ta wynika nie tylko z cen samych jednostek centralnych, ale i płyt głównych. Modeli z wyższej i średniej półki jest doprawdy wiele, zaś niezbadanym terenem pozostaje segment low-end, który daje jednak mniejsze możliwości wyboru. Podążając za rynkowymi trendami, mającymi na celu obniżanie cen wydajnych pecetów, postanowiłem umieścić w obudowie taniutką płytkę na Intelu 946GZ wraz z Core 2 Duo E6400. Co wyjdzie z takiego mezaliansu? Wybuch jądrowy? Kulejąca wydajność połączona z brakiem kompatybilności? A może całkiem zgodne małżeństwo? Przekonacie się czytając recenzję ECS 965PLT-A. Zapraszam…

Intel 946GZ


Ekonomiczna płyta główna z pewnością nie może być wyposażona w topowy chipset. Także wszelakie dodatkowe kontrolery, dające obsługę 12 portów SATA, IEEE1394 i kilku kart sieciowych muszą ustąpić miejsca tańszym rozwiązaniom. Przepisem na sukces będzie w tym przypadku zapewnienie stosownego minimum, które nie będzie jednak znacznym ograniczeniem dla przeciętnego użytkownika. W ramach specyfikacji musi się znaleźć to co niezbędne, zaś sama wydajność nie może ucierpieć, gdyż nie po to kupuje się najnowsze komponenty, aby finalnie osiągnąć wydajność żółwia.

Na szczęście Intel przyłożył się do swojej roli należycie i zaoferował producentom płyt głównych wiele układów, które można zaadaptować do projektów mających na celu skonstruowanie płyty taniej, lecz nadal wydajnej i dającej możliwości rozbudowy zestawu w przyszłości. ECS w 965PLT-A postanowił zaprząc do pracy zestaw złożony z mostka północnego - Intel 946GZ – oraz z mostka południowego ICH7.


Zaletą takiego wyboru będzie niska cena samej płyty, gdyż chipset będzie zdecydowanie tańszy niż P965, czy też P35, oferując całkiem niezłą funkcjonalność. Użytkownik finalny otrzyma urządzenie potrafiące współpracować z Core 2 Duo oraz obsługujące pamięć DDR2 w trybie dual channel. 22 linie PCI-E dają możliwość użycia standardowej zewnętrznej karty graficznej, zaś jeżeli pecet jest przeznaczony do zadań, gdzie wydajność 3D nie odgrywa znaczącej roli, można skorzystać ze zintegrowanego układu graficznego. Mostek południowy jest w stanie obsłużyć 6 napędów (2 PATA oraz 4 SATA 2), lecz tylko w wersji R (ICH7R)dane nam będzie połączyć je w trybie RAID. W przypadku dysków SATA, gdy nie pracują one w trybach AHCI/RAID, nie działa hot swap, czyli odłączanie napędów w czasie gdy system pracuje może być nieco ryzykowne. Dla zdecydowanej większości użytkowników ta niedogodność nie będzie miała jednak żadnego znaczenia.

Strona 1 z 10 12345...10>>>