SilentiumPC FERA 2 HE1224
Strona 1 - Wygląd 1
Składając nowy komputer, często będziemy stawali przed dylematem, na co wydać zgromadzone z trudem złotówki. Nader często te ostatnie sto złotych dodamy do lepszej karty graficznej lub pamięci RAM, chłodzenie procesora powierzając BOX'owemu coolerowi. Niestety równie szybko okaże się, że albo nasze uszy nie bardzo wytrzymują ilość decybeli przy gamingowych rozgrywkach, albo procesor osiąga skrajnie wysokie temperatury. I wtedy zaczyna się szukanie na szybko czegoś, co da się kupić za max kilkadziesiąt złotych, a jednocześnie poradzi sobie z naszymi kłopotami.
Wybór tańszych coolerów jest na rynku spory, ale od jakiegoś czasu możemy do tej listy dodać produkty rodzimej marki SilentiumPC. W jej ofercie możemy znaleźć systemy chłodzenia od dość taniego modelu Spartan HE923 po topowy, znacznie przekraczający sto złociszy Fortis HE1225. Między nimi jest produkt o oznaczeniu Fera 2 HE1224, który ma zapewnić nam kompromis między dwoma skrajnymi propozycjami, czyli zapewnić przyzwoitą wydajność za równie przyzwoitą cenę. I właśnie ten model będę chciał Wam dziś przedstawić.
Zestaw opakowano w charakterystyczny kartonik w biało-żółtej tonacji. Znajdziemy na nim dość dokładny urządzenia i jego wyposażenia.
Wewnątrz w dość przemyślany sposób zapakowano sam cooler, wentylator 120mm (500 ~ 1400 +/-10% obr./min) oraz kartonik z wyposażeniem dodatkowym, w którym znajdziemy między innymi systemy mocowań dla podstawek procesorów AMD (AMD AM2(+), AM3(+), FM1, FM2, FM2+) i Intela (775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011), spinki do mocowania wentylatorów (jeden w zestawie, drugi opcjonalny). Prócz tego producent dodał nam małą strzykawkę wypełnioną pastą termoprzewodzącą Pactum PT-1.
Radiator Fera 2 HE1224 oparto na konstrukcji wieżowej z czterema ciepłowodami HeatPipe o profilu U, choć profil ten jest lekko zakłócony przez specyficzne skręcenie gazowych rurek w okolicach stopy styku z procesorem. Na tych czterech rurkach o przekroju 6mm zawieszono 47 aluminiowych finów odprowadzających ciepło do otoczenia.
Stopę coolera zaprojektowano w technologii bezpośredniego styku HE (High Efficiency). Jej powierzchnia jest dość gładka, ale na próżno szukać tam choć śladu polerowania. Całość jest mocno matowa.