2006-07-08 00:17
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

SilverStone NT05 Nitrogon

Strona 3 - Testy

Pora umieścić SilverStone NT05 Nitrogon tam gdzie jego miejsce, czyli na procesorze. Instalacja jest bardzo prosta, zarówno przy korzystaniu z zapinek na Socket LGA 775 (ich montaż jest niemal intuicyjny – zawsze można się wspomóc bogato ilustrowaną instrukcją obsługi), jak i na Socket 939. Wygodny dostęp do wkrętów i dobrze dobrana „twardość” sprężynek nie przysparza problemów.
Cooler w przepastnej czeluści obudowy wydaje się malutki ... i chyba taki jego urok, bo kompaktowa budowa pozwala na jego zmieszczenie w obudowach typu MiniATX.




Konfiguracja Testowa

- płyta główna – ABIT AN8 Ultra (nForce 4) z pasywnym chłodzeniem Q-OTES
- procesor – Athlon 64 3500+ (2200 MHz / 512 KB L2 Cache)
- karta graficzna – GeForce 7800GT
- zasilacz – TAGAN 430W U15 EasyCon
- dysk twardy – Seagate Barracuda 250 GB / SATA II / 16 MB Cache
- obudowa – standardowy Codegen z wentylatorem 92 x92 mm. na tylnej ścianie (ograniczony regulatorem do 1600 RPM)

Pomiar IDLE dokonano po 20 minutach od włączenia komputera. Wyniki „stresu” mierzyłem po 30 minutowym wygrzewaniu procesora programem PRIME 95. Test wychładzania przeprowadzono każdorazowo po pięciu minutach od wyłączenia aplikacji Prime.
W pokoju (na wysokości testowego komputera) termometr podawał 25 stopni Celsjusza (upał nadal doskwiera ... zapraszam nad morze). Wyniki Nitrogona zestawiłem z konkurentami reprezentowanymi przez modele Akasa EVO 33 (klasa wentylatora 80 x 80 mm) i Scythe Katana Cu (większy wentylator – 92 x 92 mm – ale o mniejszym, całkowicie miedzianym radiatorze), pozostawione jeszcze do mojej dyspozycji na potrzeby tego testu, przez firmę ADMAX Computers (podziękowania).



Pomiary wykonałem w trzech pozycjach ustawienia potencjometru : minimalne wychylenie / środkowa pozycja / maksymalne wychylenie. Programem odczytującym temperatury i prędkości wentylatorów był Everest, wersja. 2.2.
Dla wszystkich coolerów użyłem jednej, tej samej pasty termoprzewodzącej, pochodzącej z zestawu Nitrogon (firmowana logo SilverStone).

Na pierwszy ogień pomiar IDLE po 20 minutach od włączenia komputera ... Potencjometr w pozycji MAX ... Nitrogon 4730 RPM, Akasa 3980 RPM, Scythe 2440 RPM.


Teraz stresik w ten gorący dzień ... 30 minut obliczeń w Prime 95 w maksymalnych obrotach wentylatorów ...


Oooo .... Nitrogon świetnie sobie radzi. Spore obroty wentylatora, duża liczba cieniutkich finów i 6 końcówek HeatPipe radzi sobie nadzwyczaj dobrze jak na tak niewielkie gabaryty ... Tylko ten szum ... był najgłośniejszy z całej trójki. Producent określa maksymalny hałas na poziomie 46.86 dBA ... to sporo. Zaraz za nim uplasował się produkt Akasy. EVO 33 w grubymi blachami ożebrowania i z blisko 4000 obrotów na minutę. Najcichsza okazała się Katana, ale to nie powinno dziwić, bo ma najniższe obroty i większy wentylator.

Szybkość wychładzania procesora po stresie, to ważna sprawa ale zazwyczaj niedoceniana. A przecież bardzo ważnym parametrem jest zdolność odebrania energii z samych rozgrzanych elementów coolera (czym chłodniejszy radiator, tym więcej jest w stanie odebrać energii cieplnej w tej samej jednostce czasu). Inaczej będzie przebiegać wychładzanie mniejszej ilości grubych finów aluminiowego radiatora Akasy a inaczej miedzianych „listków” Katany. Jak sobie poradzi gęsto ożebrowany, aluminiowy (wzbogacony o mały radiator na stopie) wymiennik ciepła w SilverStone NT05 ? ... obroty MAX ...


Żaden z konkurentów nie jest w stanie dorównać Nitrogonowi, w prędkości spadania cyferek temperatury, w wychładzaniu po stresie. Pięknie ... pod warunkiem, że hałas nam nie przeszkadza. Zobaczmy jak będzie się sprawował, gdy obniżymy obroty ... środkowa pozycja potencjometru ... Nitrogon 3240 RPM, Akasa 2920 RPM, Scythe 1680 RPM
Test IDLE ...


30 minut wygrzewania PRIME ...


Tu już nie ma tak dużych różnic. Widać wydajność Nitrogona znacznie spada przy mniejszych obrotach ...
Wyłączam aplikację testującą i mierzymy 5 minut ...


... ale w prędkości wychładzania jest nadal niepokonany. Odgłosy pracy śmigieł wentylatora Nitrogona przy średnich obrotach stały się przyjemniejsze dla ucha, ale i tak przebijały się nawet przy zamkniętej obudowie, przez odgłos innych wentylatorów pracujących w obudowie (wylotowy 1600 RPM, zasilacza i cooler karty graficznej).
Pora na wkroczenie w świat ciszy ... czyli ustawiamy pokrętło potencjometru w pozycję MINIMUM ... Nitrogon 2160 RPM, Akasa 1920 RPM, Scythe 1160 RPM
I znów IDLE ...


Stres ...


Tutaj nieznacznie straciła oddech Katana, ale należy zwrócić uwagę, że ma dużo mniejsze obroty od pozostałych konkurentów.
Wychładzanie ...


Wszystkie wentylatory zeszły do przyjemnego dla ucha poziomu. Nawet fabryczny wentylator Akasy przy około 1940 obrotach (drobne wahania) nie był już natarczywy dla ucha. Nitrogon też już nie męczył swoim „świstem”. Według producenta jego hałas przy minimalnych obrotach, powinien oscylować około 19.04 dBA


Strona 3 z 4 <<<1234>>>