2010-12-27 10:07
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
30

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Ideał ?

Strona 3 - Android w wydaniu SE

Po opisie budowy zewnętrznej Xperii nadszedł czas, by przeprowadzić równie dogłębną analizę funkcji zaimplementowanych w smartfonie. Podobnie jak w przypadku swojego większego „brata” X10 mini posiada własną nakładkę na interfejs Androida. Nakładka dostała jakże wdzięczną nazwę UX od „User eXperience”. Oprogramowanie, z którym sprzedawany jest telefon opisane jest na podstawie Androida w wersji 1.6 Donut. Po nabyciu warto je zaktualizować do wersji 2.1 Eclair, która jest już dostępna na stronie producenta. Była to pierwsza rzecz jaką uczyniłem.



Jak w przypadku większości tego rodzaju urządzeń kluczową rolę odgrywa zastosowany procesor. W przypadku X10 mini jest to Qualcomm MSM7227 taktowany zegarem o częstotliwości na poziomie 600MHz. Moje obserwacje dowodzą tego, że takiego rodzaju procesor choć nie najszybszy to jest jednak w zupełności wystarczający dla tego modelu smartfon'a. Telefon błyskawicznie reaguje na wszystkie komendy, a po zaktualizowaniu oprogramowania odczuwalne jest dalsze zwiększenie prędkości.



Po uruchomieniu telefonu, oczom użytkownika powinny ukazać się centralnie ulokowane „widgety”, czyli ikony, pomiędzy którymi przemieszczamy się za pomocą ruchów palca w prawo lub lewo. Przesuwając „widgety” zmianie ulega także tapeta, którą użytkownik może oczywiście spersonalizować np. po przez wgranie własnych zdjęć i motywów.



Kolejnym rzucającym się w oczy elementem widocznym na pulpicie są cztery rozmieszczone w skrajnych rogach ikony. Są to „klawisze” skrótów, które użytkownik może dostosować do własnych potrzeb. Ich położenie na pulpicie nie zmienia się w związku z tym warto skorzystać z ich możliwości. Niezwykle ważnym elementem pulpitu jest także górna belka, na której prezentowane są informacje o stanie baterii, zasięgu, godzinie, dacie oraz informacje na temat trybu pracy telefonu i wykorzystywanych w danej chwili funkcji.





W miarę uruchamiania aplikacji ich ikony także będą eksponowane na belce, która jest widoczna nie tylko w trybie pulpitu, ale także w trybie menu oraz wszystkich aplikacjach, które na to pozwalają. Użytkownik może w dowolnym momencie ją rozwinąć, by przyjrzeć się szczegółom lub przejść bezpośrednio do innej aplikacji. Jest to więc spore ułatwienie podczas pracy z telefonem na kilku programach jednocześnie.



Mniej więcej na samym środku dolnej części wyświetlacza znajduje się strzałka, która daje możliwość rozwinięcia menu, do którego użytkownik ma także dostęp po naciśnięciu jednego z trzech klawiszy umieszczonych na frontowym panelu (menu), powtórne naciśnięcie klawisza odwołuje widok menu i przywraca poziom pulpitu.





Menu telefonu jest podzielone na strony, ponieważ nie byłoby możliwe zmieszczenie wszystkich aplikacji na jednym poziomie. Strony są oznaczone za pomocą kropek, co zdecydowanie ułatwia nawigację w menu. Każda ze stron zawiera dziewięć ikon, których kolejność użytkownik może dowolnie zmieniać.





Podsumowując jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem Androida. To chyba na tą chwilę najlepszy system na komórki. Tak trzymać !

Strona 3 z 5 <<<12345>>>