2015-09-01 13:03
Autor: pawdzied
5

TP-LINK ARCHER D2

Strona 4 - Podsumowanie

Podsumowanie


Testowany router TP-Link Archer D2 zaskakuje możliwościami konfiguracyjnymi. Mamy możliwość dość intuicyjnego ustawiania zaawansowanych funkcji, przeznaczonych zwykle dla routerów z nieco wyższej półki cenowej. Na szczególną uwagę zasługuje sekcja przydziału pasma czy prostota ustawiania sieci typu „gość”.
Dostęp do dwóch pasm na raz (w sumie maksymalnie 3 sieci, razem z siecią gościa) umożliwia użytkownikom komputerów ze starszymi kartami sieciowymi korzystać z sieci i nie ograniczać pracy nowych komputerów, które obsługuja standard 5 GHz. Ponadto możliwość podłączenia do internetu za pośrednictwem protokołu ADSL2+ jak i Ethernet (port WAN) powoduje, że router ten jest bardzo uniwersalny, można korzystać z sieci DSL, a gdy przyjdą „lepsze czasy” od razu skorzystać z gigabitowego połączenia przez ethernet.
Jest to też router, z którego mogą korzystać małe biura. Możliwość podłączenia każdej drukarki jako drukarka sieciowa lub dysku USB, bez konieczności inwestowania w NAS, jest bardzo cenna. Dodatkowo dzięki ustawieniom prywatnosci możemy zapewnić bezpieczeństwo w sieci oraz dostęp do internetu klientom, bez narażania zasobów firmy. Użytkownicy domowi z pewnością również docenią możliwości, które daje port USB. Kontrola rodzicielska może zabronić dostępu do szkodliwych treści, lub po prostu w ramach „kary” zablokować dostęp do konkretnych stron w konkretnym czasie. Prostota konfiguracji routera, a także ogólnie przyzwoity podręcznik użytkownika umożliwi przeciętnemu użytkownikowi (zdolnemu do zainstalowania programu czy sterownika) personalizację sieci.
Czy router ma wady? Niestety tak. Modem ADSL2+ w routerze w cenie około 300 zł to za mało. VDSL2 oferuje dużo lepsze przepływności i standard ten powinien być również wspierany. Kolejną wadą jest fakt, że urządzenie posiada tylko jeden port USB – czyli możemy je wykorzystać albo jako NAS, albo jako serwer druku, obie opcje jednocześnie są niemożliwe. Największą wadą tego urządzenia jest fakt, że kosztujący zaledwie 15 zł więcej Archer D5 oferuje już 2 złącza USB 2.0, a także wyższy transfer w paśmie 5 GHz – bo aż 867 Mb/s.

+ Prostota konfiguracji.
+ Umożliwia stworzenie bardzo funkcjonalnych i efektywnych sieci.
+ Proste tworzenie serwera plików lub udostępnianie drukarki.
+ Wysoki transfer przez sieć wifi.
+ Dostępność standardu 2,4 GHz i 5 GHz jednocześnie.
+ Sieć typu gość, kontrola rodzicielska, kontrola przepływności.

- Zbyt drogi jak na router ADSL2+.
- Cena w porównaniu do modelu Archer D5.
- Dodatkowy port USB umozliwiłby korzystanie z dysku i drukarki jednocześnie.
- Brak opisu w instrukcji szybkiej instalacji jak skonfigurować połączenie przez WAN.

Strona 4 z 4 <<<1234