2004-06-02 10:09
Autor: Stathis
13

Tablet graficzny PENTAGRAM Quadpen

Strona 1 - Wstęp

Grafika komputerowa to dział informatyki, którego celem jest tworzenie ograniczonych jedynie wyobraźnią obrazów oraz obiektów, tych rzeczywistych jak i wyimaginowanych. Cała historia zaczęła się w 1950 roku w USA gdzie wyświetlono pierwsze bardzo "proste" kreski na ekranie grafoskopu będącego częścią komputera Whirlwind. Od tego momentu przez następne dwie dekady grafika komputerowa rozwijała się bardzo wolno (głównie za sprawą niewiarygodnie wysokich kosztów) i tylko w nielicznych specjalistycznych ośrodkach. Świat grafiki komputerowej zdominowany przez kreślące na papierze plotery, karteczki z dziurkami, grafoskopy - zmienił swoje oblicze w latach 80-tych. Niewiarygodne przyspieszenie rozwoju technologii doprowadziło do powstania obecnie stosowanych i wciąż rozwijanych monitorów CRT. Pozwoliło to na powstanie i rozwój coraz bardziej złożonej grafiki komputerowej wyświetlanej wprost na ekranach monitorów domowych komputerów osobistych.
Obecnie do tworzenia wirtualnych obrazów służą głównie myszki, klawiatury i różnego rodzaju podłączane do komputera ręczne bądź mechaniczne pióra, które wraz z odpowiednim oprogramowaniem mogą stworzyć techniczne lub artystyczne malowidła (konstruować obiekty, określać ich położenie itd…). Otrzymany tą drogą obraz, często jest o jakości lepszej niż uzyskane drogą tradycyjną zdjęcia, malowidła a tym bardziej rysunki techniczne.
W recenzji przyjrzymy się jednej z pozycji, jaką znajdziemy w katalogu firmy Multimedia Vision od której otrzymaliśmy elektroniczne pióro. Produkt o nazwie PENTAGRAM Quadpen dostępny jest od lutego bieżącego roku.


Pentagram Quadpen.


Dane techniczne:
Rozdzielczość: 2540 lpi,
Podłączenie: port USB,
Dokładność 0.254 mm,
Poziomy nacisku: 1024,
Wysokość odczytu: do 6 mm,
Obszar aktywny: 127x95 mm,
Wymiary urządzenia: 200x196x6 mm,
Platformy: PC (Windows 98/me/2000/xp), Macitosh (MacOS 9.x/10.x).

Strona 1 z 4 1234>>>