2004-06-02 10:09
Autor: Stathis
13

Tablet graficzny PENTAGRAM Quadpen

Strona 3 - Praktyka

Testy wykonane były przez osobę zajmującą się malarstwem i rysunkiem na co dzień oraz przez zaprzyjaźnionego architekta. Oto ich spostrzeżenia:

Instalacja tabletu przebiega bardzo szybko i prosto. Można śmiało powiedzieć, że każdy nawet największy laik poradzi sobie z tym etapem.
Prosta i konkretna instrukcja napisana w naszym ojczystym języku jest dobrą pomocą dla każdego kto nie wie jak podłącza się tego typu urządzenia.
Konfiguracja przebiega z panelu sterowania. Tam, po poprawnym zainstalowaniu całości pojawia się ikonka "Tablet". Wszystkie instrukcje oraz oprogramowanie dostarczone z tabletem graficznym są w języku polskim. Nikomu nie powinna także sprawić problemów konfiguracja, zmiana czułości itp. Wydaje się, że wygodniej byłoby gdyby ikonka, która znajduje się w panelu sterowania umieszczona była w łatwiej dostępnym miejscu np. na pasku zadań.
Za pomocą dołączonego oprogramowania MetaCreations Art Dabbler 2.1 stosunkowo łatwo uzyskać niektóre efekty malarskie np. szybkie i łatwe tworzenie ciekawych tekstur oraz efektów z zastosowaniem akwareli. Niestety wykonywanie bardzo szybkich ruchów (gdy ktoś ma wyrobioną rękę artysty) sprawia, iż program się gubi i nie odzwierciedla wszystkiego tak, jak życzyłby sobie tego użytkownik. Efekt ten będzie jednak całkowicie nieodczuwalny dla początkujących. Bardziej wtajemniczeni w sztuce rysunku będą mieli problem z uzyskaniem cienkiej lini (pojawia się kreska przerywana), nawet przy największej czułości urządzenia.
Art. Dubbler 2.1 posiada bardzo ciekawe efekty i narzędzia przeznaczone do zabawy z urządzeniem, niestety aby dotrzeć do niektórych opcji należy wykonać sporo (jak się okazuje po dłuższym czasie) męczących i niepotrzebnych operacji.
Na początku zabawy z tego typu urządzeniami bardzo przeszkadza to, że rysuje się klasycznie jak na kartce, a obraz pojawia się na ekranie monitora. Dopiero po dłuższym obeznaniu, użytkownik zaczyna się przyzwyczajać. Cały tablet graficzny jest troszkę za duży w stosunku do pola, po którym się rysuje. Sprawia to pewne problemy z miejscem, zwłaszcza na "zapchanych" biurkach. Od osoby wtajemniczonej (zadowolonego właściciela modelu Pentagram O'pen XXL) dowiedziałem się, że inne elementy np. metalowe urządzenia (typu podstawka lampki nocnej czy dodana w zestawie Pentagram O'pen XXL mysz bezprzewodowa) w bliskim położeniu potrafią skutecznie zakłócić pracę tego typu tabletowi. Objawia się to szalonymi skokami wskaźnika podczas rysowania. Teoretycznie nie powinno się tak dziać i na szczęście w przypadku testowanego modelu nie miałem z tym problemów.

Wszystkie rysunki wykonane zostały za pomocą Pentagram Quadpen w programie MetaCreations Art Dabbler 2.1.

Strona 3 z 4 <<<1234>>>