2011-09-22 19:11
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
11

Thermaltake V9 BlacX

Strona 3 - Podsumowanie

Być może model V9 BlacX Editions nie jest produktem idealnym, to jednak wart jest zainteresowania dla osób poszukujących przewiewnej i cichej obudowy. Jej 230 milimetrowy wentylator (800 RPM / 14 dBA szumów), umieszczony na górze jest niemal niesłyszalny, a zapewnia naprawdę spora wymianę powietrza w jej wnętrzu. Nieco bardziej słyszalne są frontowy i tylny wentylator 120mm, ale jak na moje ucho, kręcąc się z prędkością około 1000 RPM (producent obiecuje nam 16 dBA hałasu), są całkiem ciche.
Całość obudowy wygląda na prawdę dobrze i tylko niektórym nie będzie podobał się podświetlany diodami LED frontowy wentylator (nie ma niestety możliwości wyłączenia podświetlenia). Głównym magnesem przyciągającym klientów ma być jednak dwumiejscowa stacja dokująca dla dysków z interfejsem SATA, która dzięki technologii Hot Swap, pozwoli podłączać nam nasze i znajomych dyski bez konieczności restartowania komputera.




Plusem na pewno jest możliwość montażu (i to beznarzędziowego), długich kart graficznych, jak choćby dwurdzeniowy Radeon HD 5970.


Co do minusów tej konstrukcji, to paradoksalnie jej dobra przewiewność może być źródłem sporego zapylenia w naszym komputerze, bo dodatkowe otwory w bocznych pokrywach nie otrzymały już filtrów przeciwpyłowych. Konstruktorzy zwrócili głównie uwagę na zapewnienie dość wysokiej sztywności obudowy, co przełożyło się na trwałe zespolenie tacy płyty głównej ze stojakiem na napędy optyczne i dyski. Skutkiem tego zabrakło nieco miejsca na wygodne prowadzenie okablowania, choć wystarczyłoby wyciąć ze dwa, trzy otwory wzdłuż prawego boku tacy, umożliwiając w ten sposób poprowadzenie wiązek kabli bezpośrednio, w okolice gniazd zasilania płyty czy portów SATA. Niby szczegół, ale jeśli ktoś już raz spróbuje tego "dobrodziejstwa", to z pewnością będzie mu tego brakować w V9.
Za firmową obudowę z podwójna stacją dokującą, oknem bocznym i bardzo dobrą jakością wykonania oraz materiałów, przyjdzie nam zapłacić niecałe 400 PLN (na przykład 378.48 PLN w pccom.pl), choć ostatni spadek wartości złotówki względem dolara i euro, nie bardzo sprzyja atrakcyjnym cenom sprzętu komputerowego i nie tylko. Mimo wszystko uważam, że Thermaltake V9 BlacX jest godne odznaczenia Best Buy za dobry stosunek jakości i oferowanych możliwości do jej ceny.



ZALETY:
- dobry stosunek ceny do jakości
- solidne spasowanie elementów
- możliwość montażu długich kart graficznych
- filtry przeciwpyłowe na frontowym i dolnym panelu
- stacja dokująca Hot Swap
- dobre warunki przewietrzania
- ciche wentylatory

WADY:
- twarde nóżki
- górna zatoka 5.25-cala zajęta przez okablowanie stacji dokującej
- brak filtrów przeciwpyłowych w bocznych pokrywach

Podziękowania dla firmy Thermaltake, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorem platformy testowej jest firma:

Strona 3 z 3 <<<123