2022-09-26 16:45
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Trust GXT 258W FYRU

Strona 2 - Testy i Podsumowanie

Trust GXT 258W FYRU podświetlone jest dość subtelnie, nieoślepiające, dające tylko poświatę na perforowaną "siatkę" osłaniającą kapsuły kardioidalne. Możemy oczywiście wyłączyć całkowicie iluminację, ale mi przypadł do gustu witrażowo-niebieski blask, który świetnie się komponował z białą częścią mikrofonu.

"Cztery w jednym", a w środku znajdziemy tylko trzy kapsuły rejestrujące... Tak, ale są one specjalnie ustawione, by poprzez włączanie odpowiedniego ich zestawu, były w stanie łapać dźwięk z frontu (dioda świeci od naszej strony), w układzie przód/tył (diody na dole i górze przycisku MODE), w stereofonii, czyli kanał lewy i prawy (diody po obu stronach MODE) oraz w trybie dookólnym, czyli z wszystkich kierunków (wszystkie cztery diody).


Po co to wszystko? Otóż kiedy będziemy nagrywać swoją własną narrację np. do materiału wideo, to wystarczy nam ustawienie kapsuły skierowanej na siebie. Pozwoli to uniknąć nagrywania innych dźwięków z otoczenia i zmniejszenia poziomu szumów. Kiedy natomiast będziemy chcieli przeprowadzić z kimś wywiad, to zależnie od tego, czy druga osoba będzie siedziała przed nami lub obok nas, możemy włączyć odpowiednie ukierunkowanie mikrofonu. Gdyby natomiast wpadła do nas na nagranie cała paczka znajomych lub zespół rockowy, to możemy korzystać z dookólnego zgrywania rozmówców. Świetne i dobrze działające rozwiązanie. Czasami jednak chcemy złapać chwilę ciszy w audycji, przepłukać gardło lub sytuacja werbalna wymyka się spod kontroli, wtedy wystarczy wcisnąć pokrętło ustawienia regulacji i włączymy tryb MUTE, który wyłączy rejestrację dźwięku. Abyśmy nie zapomnieli o jego włączeniu, podświetlenie mikrofonu oraz diody sygnalizujące kierunkowość, zmieniają kolor na jaskrawo czerwony.


Cóż mogę napisać o jakości rejestrowanego dźwięku przez zestaw Trust GXT 258W FYRU... Wszystko zależy jaki będziecie preferować rodzaj nagrywania materiału audio. Ja stosuję narrację pierwszoplanową, czyli mówię dość spokojnym głosem w niższej tonacji, w odległości około 20-30 centymetrów od kapsuł rejestrujących, co daje efekt dominacji niskiego, męskiego głosu o ciepłej barwie. Tutaj w poprzednim teście doskonale sprawdzał się produkt SPC Gear AXIS, który czule zbierał wszelkie smaczki głosowe, ale przy okazji wzmacniał też szumy... Trust FYRU ma nieco inną charakterystykę. Świetnie się nadaje do rozmów w normalnym, naturalnym brzmieniu i zbiera bardzo szumów z otoczenia. Poziom jego rejestracji jest neutralny, nieprzesadnie podbity, nadający się do materiałów przypominających radiowe audycje lub bezpośredniego komentowania, na przykład z rozgrywki gamingowej.

Każdy mikrofon z dostępnych na rynku, będzie się zapewne czymś różnił od siebie, o czym przypomnę w poniższym porównaniu z testów z konkurentami. Po prostu warto jest przed zakupem odpowiedniego sprzętu dla siebie, w miarę możliwości, sprawdzić u siebie (pożyczyć od znajomych, zrobić próbki głosu w sklepie). Wtedy na pewno dobierzemy odpowiednie brzmienie do swoich potrzeb.

Nagranie z mikrofonu Trust FYRU może wydawać się najcichsze przy tej samej nastawie zakresu głośności w aplikacji rejestrującej, ale za to jest najbardziej naturalnie brzmiące. Jeśli chcemy zgrać materiał, na przykład z filmem, wystarczy dźwięk lekko podbić w programie montażowym (np. DaVinci Resolve) i bez wzrostu szumów otrzymamy wyraźny, nieprzesterowany, naturalny głos narratora. Sam zaczynałem swoje pierwsze filmy z motocyklowych wycieczek, nagrywać wpierw z mikrofonu w smartfonie i choć nie wychodziło to tragicznie, dziś denerwuje mnie lekko zbieranie oddechów i sapnięć w opublikowanym materiale. Zresztą sami porównajcie, jaka jest różnica między "tanim" kombinowaniem, a użyciem mikrofonu za niemal 500 PLN (mój obecny SPC Gear AXIS)...


Narracja nagrywana na smartfonie Samsung A50
Narracja nagrywana mikrofonem SPC Gear AXISTrust GXT 258W FYRU jest solidną konstrukcją, która ciekawie będzie się prezentować na każdym biurku. Możliwość szybkiej zmiany kierunku nagrywanego głosu, to tylko jedna z zalet tego urządzenia, a przy tym jest ono trochę tańsze od preferowanego do mojego użytku SPC, bo dostaniemy je w cenie od 459 PLN (Komputronik). Ogólnie polecam...

Podziękowania dla marki Trust za udostępnienie sprzętu do testów.
Sponsorami stanowiska testowego jest marka SPC Gear

Strona 2 z 2 <<<12