2022-09-26 16:45
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Trust GXT 258W FYRU

Strona 1 - Wygląd

Dziś wracamy do tematu, który powinien zainteresować domorosłych YouTuberów, zaczynających swoją karierę w "eterze" Internetowym. Wielu waszym rówieśnikom udało się wylansować swoje kanały tematyczne, a to dotyczące gier komputerowych, a to pasjom ekstremalnej jazdy rowerowej, modelarstwa, mechaniki i wielu innych zainteresowań. Prócz swojego uroku osobistego, nieźle "gadanego", poprawnej dykcji i lektorskiego głosu, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt, który będzie doskonale nagrywał zarówno obraz, jak i dźwięk. Oglądam bardzo dużo materiałów na YT i bardzo zwracam uwagę na jakość tych dwóch ostatnio wymienionych parametrów, bo rozedrgana kamera (bez stabilizacji obrazu) i słaba jakość narracji, potrafi zabić chęć dalszego materiału, co najczęściej kończy się dalszym poszukiwaniem filmików o danej tematyce.

Dzisiejsze kamery typu GoPro nagrywają już nieźle dźwięk, ale nie zastąpią one dedykowanych mikrofonów. O ile sprawdzą się w bezpośredniej "akcji", to już przy montażu lepiej skorzystać ze sprzętów uzbrojonych w czułe kapsuły przetworników kardoidalnych. Pół roku temu przedstawiałem Wam porównanie trzech mikrofonów przy okazji testów modelu SPC Gear AXIS Streaming USB, w którym konkurował on z tańszym Genesis Radium 400 oraz w porównywalnym cenowo Trust FYRU. Tego ostatniego chcę Wam dziś właśnie dokładniej przybliżyć, bo jest to model o bardzo ciekawych możliwościach i solidnym wykonaniu.

Pełna nazwa tego mikrofonu, to Trust GXT 258W FYRU, z czego literka W oznacza tutaj wersję White, czyli wykonanie w kolorze białym. Na rynku dostępna jest również wersja czarna tego mikrofonu. Producent określa to urządzenie, jako "cztery w jednym" (4 in 1), czyli w tym przypadku oznacza to, że dostajemy jakby cztery mikrofony kierunkowe, zawarte w jednej obudowie. Część "tajemnic" sprzętowych, zdradza nam ładnie zaprojektowane graficznie opakowanie.





Jak wspominałem, mikrofon FYRU jest solidną konstrukcją... Solidną, w znaczeniu: wykonaną z metalu. Poczujemy to, biorąc opakowanie do ręki. Nic zatem dziwnego, że producent w pierwszym pudełku umieścił kolejny kartonik, tym razem znacznie grubszy i wyłożony niemal w całości piankowym wypełnieniem.



W środku otrzymamy owalną "kapsułę" mikrofonu, trójnożną podstawę, kabel USB/USB-c, skróconą instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną i naklejkę z logo serii GXT.


Kadłubek mikrofonu wykonano z dwóch zasadniczych części. Dolna, to masywny odlew przypominający duraluminium pokryte białą powłoką lakierniczą, natomiast górna część (przynajmniej ta widoczna), zrobiona jest ze stalowej, bogato perforowanej blachy zawiniętej w walec i pomalowanej na czarno. W specjalnym wycięciu dolnego odlewu, umieszczono pokrętło do ustawiania czułości pracy kapsuł zbierających dźwięk, stanowiący jednocześnie przycisk MUTE do wyłączenia rejestracji dźwięku oraz regulacji głośności podsłuchu z słuchawek podpiętych pod seryjne gniazdo audio.


Górną część obudowy przykryto białą "czapką", w której umieszczono cztery diody LED i przycisk MODE, odpowiedzialny za zmianę kierunkowości trzech kapsuł przetworników ukrytych w środku.



Na spodzie obudowy mikrofonu również znajdziemy przycisk, tym razem do zmiany koloru podświetlenia (lub jego całkowitego wyłączenia) oraz port USB-c do połączenia z komputerem bądź konsolą PlayStation 4/5, z którą urządzenie to jest kompatybilne.


Jeśli nie będziemy podwieszać naszego mikrofonu na opcjonalnym ramieniu, możemy skorzystać z seryjnego, trójnożnego stojaka biurkowego, który dokręcamy dedykowaną śrubą. Stojak ten wyposażono w piankowe stópki absorbujące ewentualne drgania z podłoża, a tylne odnóże otrzymało suwakową regulację nachylenia, pozwalającą pochylić kapsułę pod pewnym kątem.







I tak otrzymujemy gotowe do pracy urządzenie rejestrujące. Teraz tylko wystarczy podpiąć je do naszego komputera, by system operacyjny (w moim przypadku wciąż jeszcze Windows 10), błyskawicznie wykrył nowy sprzęt i przydzielił mu niezbędne do pracy sterowniki. Od tej chwili możemy już nagrywać nasze audycje, ale dokładniej o tym napisze na następnej stronie...


Strona 1 z 2 12>>>