2010-01-29 09:43
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
21

Uniwersalny Dell Vostro 1720

Strona 4 - Wydajność



Na wstępie wrócę na chwilę do sprawy, jaką poruszyłem na samym początku, czyli tego, że zgodnie z informacją z sieci dzięki znanym podzespołom nawet OS X powinien działać na tym komputerze. Grzechem więc bołoby nie skorzystać z okazji i nie sprawdzić tego jak sprawują się różne systemy operacyjne na takim samym komputerze. Wraz z komputerem był zainstalowany Microsoft Windows 7 Ultimate. Na własna rękę zainstalowałem moim zdaniem najlepszego jak dla przeciętnego użytkownika linuxa czyli openSUSE. Na sam koniec spróbowałem uruchomić OS X Snow Leopard'a.



Na każdym z systemów zostały wgrane najnowsze dostępne sterowniki oraz oprogramowanie niezbędne do codziennego użytkowania. Dla przykładu Open Office 3.0, Mozilla, kodeki odraz antywirus pod Windowsem 7. Do każdego z sytemów także wgrane zostały najnowsze aktualizacje. W przypadku Windows 7 nie było to trudne. Novell także zadbał o wygodę użytkownika, udostępniając na swojej stronie proste i intuicyjne tak jak w Windows instalatory swojego oprogramowania oraz sterowników. W MAC OS X poza oprogramowaniem nie było potrzeby instalowania sterowników, gdyż wszystkie urządzenia zostały prawidłowo wykryte przez system.



Plotki sieciowe się potwierdziły. Każdy z systemów udało się zainstalować bez problemów, a po załadowaniu każdy nich chodził płynnie, stabilnie i niezawodnie przy uruchomianych różnych efektach pulpitu, jakie dany program oferuje. Można mnie nazwać fanboyem OS X'a, tym smutniejszy dla mnie był wynik testu szybkościu ładowania się systemu. Czas mierzony był od momentu wybrania danego systemu aż do jego pełnego załadowania. Najlepiej wypadł ku mojemu zaskoczeniu openSUSE, którego to miałem raczej za system ociężały po pracy z jego wcześniejszymi wersjami. Wraz z uruchomionym Compizem wystartował w 46 sekund. Drugie miejsce zajął Windows 7 z wynikiem 59 sekund. Na samym końcu daleko za konkurencją wylądował mój faworyt dokonując tego, co jego przeciwnicy w aż 104 sekundy. Po załadowaniu system chodził równie dobrze jak w MacBooku Pro. Podejrzewam więc, że musi on wczytać więcej danych, co w połączeniu ze słabym dyskiem w tym komputerze podcięło mu skrzydła. Szkoda, że nie mogłem się tym komputerem dłużej pobawić i przeprowadzić bardziej sensownych testów niż tylko start sytemu. Może jeszcze będzie okazja.



Wracając jednak na ziemię na początek proponuję spojrzeć na wycenę Windowsa 7, która to potwierdza, że wszystkie komponenty w komputerze zostały dobrze zrównoważone. Żaden z nich się zbytnio nie wybija ponad resztę, ani też nie ogranicza. Szkoda tylko, że dysk twardy jest taki słaby, bo spowalnia całą konfigurację.

Windows 7




HD Tune



Całkiem niezły został zainstalowany w nim procesor z jądrem Penryn. Posiada od dwa rdzenie każdy taktowany zegarem 2,4 GHz, co z kolei przekłada się na dobre wyniki w grach oraz w benchmarkach. Dzięki niemu zarówno aplikacje użytku codziennego jak i Windows ładują się szybko. Niestety dysk twardy nie nadąża z przesyłaniem do niego danych.

WinRAR




CineBench 1 CPU




CineBench X CPU



Dobrze maszyna radzi sobie z pracą w programie Adobe Photoshop. Wszystkie zadania wynikające z Photoshop Bench V3 komputer wykonał 339 sekund. Jest to wynik bardzo dobry biorąc pod uwagę że cztero-rdzeniowemu MSI GT 740 zajęło to niewiele mniej, czyli 297 sekund.

Laptop radzi sobie dobrze również z obliczaniem grafiki 3D. W programie CineBench R10, w teście OpenGL osiągnął 3483 punktów. Także testy syntetyczne pokazują to, że powinien on sobie poradzić także z nowszymi produktami branży rozrywkowej.Porównajmy go zatem z high-endowymi produktami przeznaczonymi właśnie dla zagorzałych graczy.

3DMark 2005




3DMark 2006




Crysis 1024x768, wysokie detale:



Także w grach notebook radzi sobie nieźle. Przykładem może być gra Fear 2, gdzie przy rozdzielczości 1440x900 oraz detalach wystawionych na możliwe maksimum średnia ilość klatek sekundę wynosi 20. W znanym tytule Word In Conflickt przy takich samych ustawieniach niestety uda się osiągnąć jedynie 9fps. Na szczęście zredukowanie detali do minimum powoduje, że wartość ta wzrastać do koło 60fps. Choć laptop na wykresach wypada gorzej niż inne maszyny, to trzeba pamiętać, że nie jest to komputer przeznaczony graczom jak jego rywale, a mimo to sprosta praktycznie każdej produkcji, jeśli nie przesadzimy ze szczegółowością detali.

PCMark Vantage



Podsumowując zainstalowany w komputerze procesor o dość wysokim zegarze 2400MHz oraz GeForce 9600M GS o nominalnej częstotliwości pracy 800 MHz wspomagany własnymi pamięciami DDR 3, dysponuje odpowiednią mocą, która w zupełności powinna pozwolić na udźwignięcie ciekawszych tytułów DX9, a także umożliwić uruchomienie nowszych produkcji opartych o DirectX 10. Naturalnie trzeba będzie zachować umiar przy ustawieniach jakości detali.
Jak nie trudno się domyślić odtwarzanie filmów HD w trybie 720p i 1080p odbywa się płynnie. Przy tej okazji warto nadmienić, iż grafika została wyposażona we własny procesor(VP3), który wspomaga dekodowanie obrazu. Jak pokazują testy także jako maszyna do obróbki grafiki pod kątem wydajności komputer sprawdzi się nieźle.

Strona 4 z 6 <<<123456>>>