Wentylatory Coolink SWiF2
Strona 1 - SWiF2-921 / 92P
Dziś chciałbym Wam zaprezentować nowe wentylatory firmy Coolink z serii SWiF2. W zasadzie wśród bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów, którym sprzedawcy nie dadzą rady wcisnąć byle "kitu", głównym zainteresowaniem cieszą się wyroby takich firm, jak Noctua, Sharkoon czy Noiseblocker i innym firmom ciężko się przebić na rynku "wiatraczków". A szkoda, bo mamy na nim coraz więcej ciekawych produktów, jak wcześniej prezentowane na naszych łamach serie Akasy, czy właśnie najnowsza rewizja produktów Coolik'a.
Dzisiejszy wentylator, to już najczęściej nie jest zwykły, wirujący kawałek plastiku , zawieszony na zwykłym łożysku ślizgowym, a specjalnie profilowane śmigła na bardzo wytrzymałych łożyskach hydrodynamicznych, przez co są one w stanie wytrzymać po sto i więcej tysięcy godzin pracy. Coolink na swoją najnowszą serię SWiF2 daje nam aż 60 miesięcy gwarancji, co świadczy o tym, iż ma pełne zaufanie do swoich konstrukcji.
Co ważne, firma szykuje swoje wyroby dla tych użytkowników, którzy szukają ciszy, jak i dla tych, którzy oczekują bezkompromisowej wydajności w chłodzeniu. Dlatego Coolik przygotował swoje wentylatory w dwóch odmianach - z literką P i bez niej.
Na początku zapoznamy się z modelami 921 i 92P. W zasadzie różnią się one od siebie tylko parametrami technicznymi i na pierwszy rzut oka są niemal identyczne. Z wierzchu rozpoznamy je tylko po kostce wtyczki, która w 921 jest 3-pinowa, natomiast w 92P otrzymujemy już 4-piny z regulacją obrotów PWM.
Co trzeba przyznać, styliści opracowujący opakowanie wentylatorów, odwalili kawał dobrej roboty. Kartoniki zaopatrzone w okna eksponujące wirniki, przyciągają wzrok nowoczesnym wzornictwem art-tech-future.
Zaczne od przybliżenia modelu Coolink 921 SWiF2, który przy wymiarach 92 x 92 x 2.5 mm, osiąga prędkość obrotową 1500 RPM, generując przy tym szumy na poziomie 16.2 dBA, co jest wynikiem bardzo dobrym w tej klasie wielkości wentylatorów. Przy takich obrotach 921-ka jest w stanie "przepompować" 55.8 metra sześciennego powietrza w ciągu jednej godziny. Taka wydajność przy niskim hałasie pracy wirnika, to spory plus dla produktu. Faktycznie podczas prób pracy tego wentylatora, mogę powiedzieć, że jest on bardzo cichy i nie wydziela on żadnych dodatkowych odgłosów terkotania, grzechotania czy wibracji. Hydrodynamiczne łożysko (HDB) utrzymuje wirnik stabilnie, bez znaczenia czy pracuje on w pionie, czy też w poziomie (góra / dół).
W komplecie otrzymamy cztery wkręty i silikonowe, o "wściekłym kolorze" kołeczki do montażu w obudowie, które mają za zadanie absorbować ewentualne wibracje rotora i nie przenosić ich na obudowę komputera.
Kolorystyka produktów Coolink'a serii SWiF2, może się podobać, ale niektórych odrzuci od razu. Barwa agresywnej, dającej po oczach "Limonki" (ni to żółć, ni to zieleń), na pewno będzie się wyróżniać w obudowie, szczególnie tam, gdzie zainstalowane są lampy ultrafioletowe. Na uwagę zasługuje również długi, otoczony koszulką kabelek zasilający, który nie będzie się nam rozłaził miedzy elementami płyty głównej.
Drugi model Coolink SWiF2 92P wyposażono w obsługę kontroli obrotów przez system PWM płyty głównej. Wentylatorek ten może pracować w zakresie od 625 do 1900 obrotów na minutę, generując przy tym hałas od 7 do 22 dBA. To chyba doskonała rekomendacja dla tych, którzy podczas oglądania filmów czy buszowania po internecie chcą mieć niemal absolutna ciszę, a gdy grają w swoje ulubione gry, pragną ochłody dla procesora, grafiki czy dobrej wymiany powietrza w obudowie. Przy przepływie na poziomie od 25.5 do 65.8 m3/h, model ten powinien spełnić wymagania większości z was. W zestawie otrzymamy (prócz wkrętów i silikonowych kołków montażowych), specjalną przejściówkę, rozgałęźnik.
Jak widać, w 92P wykorzystano mocniejszy silnik o mocy 1.08W (0.72W w 921). A poniżej znajdziecie parametry obu wentylatorów, które producent umieścił na ich opakowaniu.
Jak wspominałem, oba modele różnią się zewnętrznie od siebie kostkami wtyczek.