2009-08-09 17:57
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
14

Wentylatory Coolink SWiF2

Strona 3 - Podsumowanie

W moich domowych komputerach nie pracują żadne wentylatory klasy 92 milimetrów, więc ciężko by było przeprowadzić ich test w bezpośrednio pracującym komputerze. Po poprzednich testach pozostał mi jeden egzemplarz Akasy serii Smart Fan, pracującego w zakresie 350-1900 RPM (od 18.2 do 22 dBA), więc tylko z nim mogłem "przesłuchać" jego odpowiednik SWiF2 92P, który również jest wyposażony w system regulacji obrotów PWM.


Dopiero w bezpośrednim porównaniu można przekonać się, jak duża jest różnica między łożyskowaniem ślizgowym a hydrodynamicznym. Mimo że oba wentylatory przy maksymalnych obrotach "szumią" podobnie (około 1900 RPM), to jednak Coolink SWiF2 tylko szumi, bez żadnych delikatnych "turkotów", które przy przystawieniu ucha do wirnika (około 10 centymetrów), można było usłyszeć w produkcie Akasy.
1900 obrotów to oczywiście spory hałas, ale za to te wirujące, "żarówiaste śmigiełko", robiło niezłe tornado na swoim odwrocie.

120-ki mogłem już poddać większemu testowi, bo mam już ich niezła kolekcję, która pozostała na potrzeby redakcji po testach. "Przesłuchałem" je przy maksymalnych obrotach i porównałem do reprezentantów "elity" wentylatorów, czyli dwóch modeli Noctua NF-P12 i Noctua NF-S12B, oraz Akasa serii Quiet Fan.



Umieściłem je również na coolerze Cooler Noctua NH-C12P



Trudno porównać wszystkie te wentylatory na raz, bo reprezentują one różne grupy produktów i mają inne parametry pracy wirnika. W zasadzie można w tym teście porównać wentylatory Coolink SWiF2 921 z Noktuą NF-S12B osiągającej również 1200 RPM, dołączyć do tej pary Akasę Quiet Fan o tej samej prędkości i spróbować porównać je z nieznacznie szybszą (1300 RPM) Noctuą NF-P12.
Cooler chłodził procesor Athlon 6400+ (2 x 3.2 GHz), a w tegoroczne upały, podgrzewany przez pasywnie chłodzonego Radeona HD 3650 (Asus), miał naprawdę sporo roboty. W wykresie temperatur wskazano najwyższe zanotowane wyniki, nawet jeśli wartość wpadała tylko sporadycznie. Wskazania wykresów są świadomie wyskalowane w zakresach 10 stopni, ponieważ liczone od zera, nie uwidaczniałyby różnic między wentylatorami. Pierwsze wskazanie po 30 minutach wygrzewania w stanie IDLE.


I w stresie po 10 minutach włączonego Orthosa ...


W porównaniu z produktami Noktuy, Oba Coolinki wypadają bardzo dobrze. Są przyzwoicie ciche i w bezpośrednim porównaniu nie można w zasadzie wyłapać uchem różnic w ich poziomie głośności. Oba produkty wyposażono w hydrodynamiczne łożyskowanie, więc kultura ich pracy jest naprawdę bezkonkurencyjna do ślizgowych, czy nawet kulkowych rozwiązań.
Również wyposażenie zestawów Coolinka serii SWiF2 jest bogate, bo otrzymujemy dwa systemy mocowań: wkręty i silikonowe kołeczki absorbujące ewentualne drgania wirnika.
Pracujący z pełnymi obrotami model SWiF2 921 (1200 RPM) ma nieco wyższą tonację szumu wirnika od produktów Noctuy, ale w pewnym sensie nawet bardziej mi odpowiadał, gdy pracował na coolerze. Konkurenci mieli bardziej basową pracę ich wirujących śmigieł.
Ten, kto chce połączyć ciszę podczas małego obciążenia komputera z siłą huraganu przy pełnym obciążeniu procesora, śmiało może zainwestować w model SWiF2 92P, korzystający z systemu PWM. Obroty od 800 do 1700 RPM wystarczą aby połączyć te dwie skrajne potrzeby.
No ale o końcowym sukcesie produktu, najczęściej decyduje cena, wiec ile będziemy musieli zapłacić za nowe produkty firmy Coolink?
W naszym kraju wentylatory są dostępne w sieci sklepu ADMAX, i choć sample testowe dojechały do mnie bezpośrednio z Austrii (Coolink Europe), podam Wam ceny Admaxu:
Model SWiF2 seria 921/92P - 41 PLN
Model SWiF2 seria 1201/120P - 50 PLN
Takie ceny sprawiają, że nowe Coolinki są bardzo konkurencyjne w porównaniu do utytułowanych modeli Noktuy, a szczególnie 120-ki, które postanowiłem uhonorować odznaczeniem Rekomendacji IN4. Uważam że w pełni na to zasłużyły.
Dla modeli Coolink SWiF2 1201 i 120P -



ZALETY: Seria SWiF2 921/92P
- wysoka jakość materiałów
- wysoka jakość wykonania
- hydrodynamiczne, ciche łożysko
- system regulacji obrotów PWM (model 92P)
- dobre wyposażenie - wkręty i silikonowe kołeczki + rozgałęźnik w zestawie 92P

WADY:
- dość krzykliwa kolorystyka śmigła, które nie każdemu może przypaść do gustu
- model 92P dość głośny przy maksymalnych obrotach (22 dBA)


ZALETY: Seria SWiF2 1201/120P
- wysoka jakość materiałów
- wysoka jakość wykonania
- hydrodynamiczne, ciche łożysko
- system regulacji obrotów PWM (model 120P)
- dobre wyposażenie - wkręty i silikonowe kołeczki + rozgałęźnik w zestawie 120P
- ciekawy i efektywny kształt wirnika
- dość atrakcyjna cena

WADY:
- dość krzykliwa kolorystyka śmigła, które nie każdemu może przypaść do gustu
- model 120P bardzo głośny przy maksymalnych obrotach (27 dBA)

Podziękowania dla firmy COOLINK, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 3 z 3 <<<123