2014-08-01 21:28
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

Wentylatory NOCTUA Redux i IndrustialPPC

Strona 1 - REDUX NF-P14r i NF-P14s

Do wentylatorów firmy Noctua nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Większość z użytkowników komputerów PC wie, że produkty tej marki oznaczają wydajność chłodzenia przy zachowaniu ciszy i dużą niezawodność w działaniu. Niedawno ten Austriacki koncern ogłosił, że do swojej oferty wprowadza dwie kolejne serie wentylatorów i to o zupełnie innej tonacji kolorystycznej, niż do tej pory ten producent nas przyzwyczaił (wszechobecny beż i brązy).
Teraz Austriacy chcą uzupełnić swoją ofertę "wiatraczków" o serię bardziej przyjazną dla portfela swoich klientów, w postaci linii REDUX, której ceny mają być niższe o około 25% od standardowych, "brązowych" modeli. Natomiast druga seria industrialPPC (120 i 140mm), to już ukłon w stronę użytkowników szukających bardziej wytrzymałych wentylatorów, odpornych na spore wstrząsy i zabrudzenia. Właśnie te serie przyjechały do nas na testy.

Zacznijmy więc przegląd najnowszej oferty Noctuy od tej tańszej w zakupie serii REDUX. Składa się ona z szerokiej gamy produktów, zaczynających się od tych w rozmiarze 80mm do dużych 140-tek. Jako że teraz najczęściej kupuje się duże wentylatory, zacznijmy od tych większych wirników. Szukający wirników w rozmiarze 140 milimetrów będą mieli więc do dyspozycji dwa produkty: Noctua NF-P14s i NF-P14r. Prócz jednej literki w nazwie różnią się od siebie również konstrukcją ramki. Seria "R" otrzymała ramkę okrągłą, o innej budowie wewnętrznej.


Wirnik i pozostałe parametry pracy wentylatora są identyczne z serią "S" w tradycyjnej, kwadratowej ramce. Tutaj jednak już mamy zastosowane w ramce dodatkowe technologie, jak na przykład rozstaw mocowań zgodny z wentylatorami 120mm (ułatwia to montaż większego wentylatora w miejscach niedostosowanych dla zwykłych 140-tek), łopatki wirnika ze specjalnymi wycięciami poprawiającymi przepływ powietrza Vortex-Control Notches, sterowanie PWM ppod kontrolą autorskiego układu NE-FD1, łożyskowanie SSO-Bearing, a więc niemal wszystkie zalety droższej, "beżowej" serii za cenę niższą o jedną czwartą.Seria "S" ma już standardową, kwadratową rameczkę z otworami 140mm. Jak wspominałem, technologie serii "R" zostały również tutaj przeniesione. Serię REDUX charakteryzuje szara barwa plastikowej obudowy i ciemno grafitowy odcień wirnika.Oczywiście oszczędność w cenie musi się na czymś odbić, więc nie otrzymamy silikonowych narożników pochłaniających wibracje pracującego wirnika oraz zestawu reduktorów, za pomocą których można by obniżać zakres maksymalnych obrotów. Oczywiście gdybyśmy z czasem potrzebowali tych dodatków, Noctua udostępni to nam w opcjonalnych zestawach, o których napiszę nieco później.

Strona 1 z 4 1234>>>