2014-08-01 21:28
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

Wentylatory NOCTUA Redux i IndrustialPPC

Strona 4 - Podsumowanie

W zasadzie tak z wyglądu, jak i z działania serie Redux i industrialPPC pracują tak samo jak dotychczasowe "brązowe" serie wentylatorów, z którymi prócz technicznych różnic w silniku i wzmocnień materiałów (industrialPPC), czy skromności wyposażenia (Redux), reszta parametrów wentylatorów zostaje ta sama. Te same technologie przepływu powietrza i dodatków poprawiających jego opływanie wirnika i ramki, wzorowane są na sprawdzonych rozwiązaniach. W zasadzie każdy model od 140mm do 80mm ma inny, indywidualnie zaprojektowany wirnik, co może tłumaczyć dość wysokie ceny produktów Noctuy. No ale praca inżynierów nad każdym "wiatraczkiem" z osobna musi kosztować.
Niemniej z samej ciekawości sprawdziłem, ile sceny akustycznej w pomieszczeniu podnosi praca poszczególnych wentylatorów. Czuły sonometr wychwytuje z otoczenia wszelkie dźwięki, których my w zasadzie nie odbieramy, tak więc w domu, w pokoju poniżej linii ziemi (suterena), gdzie wydaje się niemal zupełnie cicho, ciężko jest zjechać poniżej 34 dBA na w ciekłokrystalicznym wyświetlaczu miernika.



Metodologia testów w moim "tunelu ciszy akustycznej", która zapobiega w większym stopniu odbiciom hałasów pracującego wentylatora z maksymalnymi obrotami. Z tego pomiaru możemy w zasadzie zobaczyć, co nasze ucho może zarejestrować w "cichym" z pozoru pokoju po włączeniu komputera z jednym wentylatorem... Przypomnę, że 3dBA oznacza fizyczne odczucie dwukrotnego wzrostu poziomu hałasu w otoczeniu. Trudno to zdefiniować w odniesieniu do testu, bo każdy z was musiałby uruchomić sobie w domu wentylator np. 140mm i wtedy mógłby określić jakiś punkt odniesienia... Niemniej zobaczmy choć, jakie różnice mamy przy zastosowaniu serii wentylatorów w różnych rozmiarach.



Testy wykonywane przez producentów i ich wyniki wykonywane są w specjalistycznych studiach, gdzie uzyskanie np. 19dBA jest możliwe... W warunkach domowych, to jest nierealne ale dla nas oznaczać to może, że w zasadzie dla naszego ucha będzie to zarejestrowane, jako niemal nieznaczący odgłos otoczenia, a może nawet niezauważalne. Wszystko zależy od indywidualnego wyczulenia na hałasy, a więc naszego słuchu. Jedni odwrócą gwałtownie głowę na dźwięk spadającej na podłogę zapałki, drudzy w ogóle nie zareagują na to zdarzenie...
Obie serie są godne zainteresowania i już tylko od nas będzie zależeć, którą z nich wybierzemy. Jako ciekawostkę serii industrialPPC można uznać ten film. Za trochę wyższą cenę otrzymamy naprawdę sporą wytrzymałość:



Prawda, że robi wrażenie? No a jak z cenami tych produktów? Nie wszystkie modele udało mi sie znaleźć w naszych krajowych zasobach sklepów, więc część z cen podam z przeliczenia Euro zachodnich sieci.

Seria REDUX:
Noctua NF-P14r redux-1500 PWM - 69 PLN
Noctua NF-P14s redux-1500 PWM - 69 PLN
Noctua NF-S12B redux-1200 PWM - 59 PLN
Noctua NF-B9 redux-1600 PWM - 60 PLN
Noctua NF-R8 redux-1800 PWM - 49 PLN

Seria industrialPPC:
Noctua NF-A14 industrialPPC-2000 PWM - około 112 PLN (liczone przy kursie Euro 4.18 PLN)
Noctua NF-A14 industrialPPC-2000 - około 112 PLN
Noctua NF-F12 industrialPPC-2000 PWM - około 120 PLN
Noctua NF-F12 industrialPPC-2000 - około 120 PLN

Gdyby komuś przed wyborem któreś z prezentowanych tu serii, brakowało dodatkowego wyposażenia, to można go nabyć bez problemu w zestawach:
NA-SRC7 - trzy 4-pinowe reduktory obrotów Low Noise Adaptors - około 27 PLN
NA-SAV2 - dwadzieścia silikonowych, przeciw wibracyjnych kołków montażowych - około 27 PLN



Nie bawiąc się w indywidualne rozdawanie nagród, przydzielam zasłużenie odznaczenie Rekonendacji IN4 całej serii Redux (za dość atrakcyjna cenę - przynajmniej w porównaniu do "brązowej" serii) oraz industrialPPC (za ponad przeciętne możliwości pracy w dość ekstremalnych warunkach zapylenia i wilgoci)




ZALETY:
- bardzo wysoka jakość wykonania i materiałów
- wysoka wydajność przy maksymalnych obrotach
- możliwość wybrania wersji ze sterowaniem PWM wentylatorów
- odporność serii industrialPPC na wysokie zapylenie, opady deszczu (wodę) i wstrząsy (wysoka wytrzymałość mechaniczna)
- deklarowana żywotność 150 000 godzin bezawaryjnej pracy (MTBF) dla wentylatorów
- 6 lat gwarancji producenta

WADY:
- dość wysoka cena (nieco niższa serii Redux)
- konieczność dokupienia zestawu redukcji obrotów w przypadku chęci wyciszenia wentylatorów (w wersjach "brązowych" są seryjne)

Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorem platformy testowej jest firma:

oraz

Strona 4 z 4 <<<1234