2005-10-29 13:50
Autor: Łukasz Wieczorek (djluke)
25

Western Digital NetCenter 250GB czyli dysk w sieci.

Strona 1 - Wstęp.

Każdy wie, do czego służy dysk twardy. Każdy też wie, że nawet największy dysk twardy z czasem stanie się za mały. Gry zajmują coraz więcej miejsca, coraz więcej z nas ma aparaty czy nawet kamery cyfrowe, nie mówiąc już o przechowywaniu coraz większej ilości muzyki czy filmów. Dlatego kupujemy dyski coraz to większe i większe, czasem nawet po kilka sztuk, by mieć jak największy "magazyn" w komputerze.

Jednak co w chwili gdy zechcemy się podzielić naszymi zbiorami z innymi domownikami? Co jeśli chcemy udostępnić znajomym nasze zdjęcia z wakacji? Albo wreszcie co mają zrobić firmy czy biura, gdzie liczy się dostęp do dokumentów z każdego komputera w sieci? Można oczywiście udostępniać pliki z dysku lokalnego, lecz co jeśli zechcemy wysłać naszej nowej znajomej z Gadu-Gadu swoją fotkę z wakacji, a jest środek nocy i siostra lub brat wyłączyli swój komputer? Lub co ma zrobić szef, gdy chce pokazać kontrahentom prezentację a sekretarce akurat zawiesil sie Word i zresetowała komputer? Sytuacja wydaje się bez wyjścia, a jednak nie.

Oto w moje ręce trafił, prosto od firmy Tabasco, dysk sieciowy firmy Western Digital, którego pełna nazwa brzmi NetCenter Network Hard Drive. Dysk ten wiruje z predkością 7200 obrotów na minutę, posiada 8MB cache oraz dysponuje pojemnością 250GB (w tej serii są jeszcze dostępne modele 160GB i 320GB). A zatem...

Zaczynamy !!!

Dysk zapakowany jest w sporych rozmiarów karton. Widać po nim od razu, że nie ja pierwszy testuję owo urządzenie i że kartonik zdążył już swoje przejść... Ale przyjrzyjmy mu się dokładniej.

Na jego frontowej ścianie widnieją tylko podstawowe informacje...


z tyłu widzimy dłuższy opis poszczególnych funkcji oraz schemat sieci z wykorzystaniem dysku...


studiując bok pudła dowiemy się, czego możemy spodziewać się w środku oraz jakim komputerem (komputerami) musimy dysponować by cieszyć się opisywanym urządzeniem...


natomiast góra opakowania powie nam co nieco o konfiguracji...

Strona 1 z 5 12345>>>