2006-11-05 20:18
Autor: Truth
31

Windows Vista (5744)

Strona 1 - Wstęp

Niecały miesiąc temu Microsoft wydał najświeższą betę systemu Windows Vista. Biorąc pod uwagę, że jest to ostatnia wersja beta przed premierą systemu, postanowiliśmy krótko przedstawić najciekawsze funkcje na jakie będziemy mogli się natknąć podczas normalnego użytkowania Visty w styczniu, już po premierze. Recenzja ta jest przeznaczona dla wszystkich osób, a w szczególności dla tych, które z różnych powodów nie mogły samodzielnie pobrać najnowszego systemu i przekonać się na własnym sprzęcie na czym w przyszłości będziemy pracować. Zapraszam do recenzji.

Na samym początku chciałbym przedstawić, o czym dokładniej będzie mowa aby wszystkich zainteresowanych wprowadzić w temat.

Windows Vista, bo o nim będzie prezentacja, jest najnowszym systemem operacyjnym firmy Microsoft, który po długich latach zostanie następcą Windowsa XP. Pierwsze wzmianki w historii na temat Visty miały miejsce w maju 2001 roku, kiedy to Microsoft rozpoczął pracę nad systemem ówcześnie znanym pod nazwą kodową ‘Longhorn’. Był to okres, w którym gigant z Redmond przygotowywał się do premiery XP, którego późniejsze utrzymanie bezpieczeństwa stało się priorytetem na najbliższe kilka lat w firmie Billa Gatesa. Oficjalna i obecnie używana nazwa ‘Vista’ została zaprezentowana światu 22 lipca 2005r. Po zmianie nazwy, uruchomiony został program beta-testerów, który zaangażował wielu specjalistów z dziedziny systemów operacyjnych. Testerzy ci począwszy od sierpnia 2005 dostawali średnio co miesiąc najnowszą wersję beta systemu, którą testowali. Ich zadaniem było wykrycie a następnie zgłoszenie wszystkich błędów do siedziby Microsoftu. To między innymi przez nich data premiery Visty została wielokrotnie przełożona.

Przełomu dokonano 23 maja 2006 roku, kiedy wydano wersję Beta 2 (5384). Została ona udostępniona również dla przeciętnych śmiertelników, którzy uczestniczyli w programie Customer Preview. Wtedy właśnie zaczęły powstawać wszystkie publiczne opinie, które nie zostawiły na Viście suchej nitki. Beta 2 była systemem co prawda działającym poprawnie, ale bardzo mało wydajnym. Dodatkowo czas instalacji, który Microsoft określił na 15-20 minut został wydłużony do godziny a kompatybilność z innymi programami i sterownikami pozostawiała wiele do życzenia. Z końcem wakacji a z początkiem roku szkolnego, 1 września Microsoft upublicznił drugą ważną betę oznaczoną jako Release Candidate 1 (5600). Windows Vista RC1 w założeniu miał być gotowy do umieszczenia na półkach sklepowych. W stosunku do wersji Beta 2, wydajność oraz kompatybilność w RC1 zostały o niebo poprawione a do perfekcji brakowało dosłownie kilku wręcz estetycznych poprawek.. W końcu posiadacze komputerów średniej klasy również mogli cieszyć się testowaniem nowego systemu. Kolejną datą jaka miała znaczenie w historii beta-testów Visty był 6 października. Premierę miała ostatnia wersja beta (5744), która była poprzedzeniem wydania wersji RTM (release to manufacturing), to znaczy tej, którą będziemy mogli kupić w sklepie. Tutaj miejsca na błędy już nie było. To właśnie na tej wersji opiera się nasza recenzja.

Docelowo data premiery Windowsa Visty dla przedsiębiorstw została określona przez Microsoft na listopad 2006, natomiast wersja dla pozostałych klientów będzie dostępna od stycznia 2007. Spekuluje się, że pierwszy Service Pack do tego systemu zostanie wydany w drugiej połowie 2007 roku. W momencie premiery Vista będzie sprzedawana w kilku wydaniach. Stali czytelnicy naszego serwisu zapewne wiedzą, że w zależności od potrzeb oraz wymagań użytkownika otrzymamy następujące wersje: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise oraz Ultimate. Poniżej postaram się streścić jaka wersja dla kogo będzie przeznaczona i co ze sobą wniesie.

Home Basic – jest to podstawowa wersja przeznaczona dla mało wymagających użytkowników domowych. Charakteryzuje się prostym w obsłudze interfejsem oraz mało zaawansowanymi funkcjami. Nie spotkamy w niej przezroczystego stylu ‘Aero’, który został zastąpiony mniej ‘zasobożerną’ alternatywą. Wydanie to zostało znacznie okrojone z aplikacji służących rozrywce.

Home Premium – również wersja dla użytkowników domowych, która posiada wszystkie funkcje ‘Home Basic’ a na dodatek wzbogacona została o bardziej zaawansowane usługi. Przykładowo posiada styl ‘Aero Glass’ oraz pakiet ‘Media Center’.

Business – wydanie przeznaczone dla klientów biznesowych. Wersja ta w zupełności została pozbawiona funkcji rozrywkowych. Dodatkowo posiada aplikacje przydatne dla mniejszych oraz większych przedsiębiorstw. Obsługuje funkcje serwera IIS, zdalny pulpit oraz przesyłanie faxów.

Enterprise – rozszerzona wersja Business. Wyróżnia się posiadaniem aplikacji która szyfruje dyski – Bitlocker. Tego wydania nie będzie można zakupić w sklepie, ponieważ do kupienia będzie tylko poprzez Microsoft Software Assurance.

Ultimate – wydanie skupiające w sobie wszystkie funkcje spośród wyżej wymienionych edycji. Windows Ultimate przeznaczony jest dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Wzbogacony będzie o kilka unikalnych usług, jak na przykład specjalny serwis internetowy, z którego będzie można pobierać dodatkowe aplikacje i gadżety.

Dodatkowo udostępnione zostaną wersje Windows Vista Starter dla krajów dopiero rozwijających się oraz Home Basic N i Business N, które za zarządzeniem komisji europejskiej mają być pozbawione odtwarzacza Windows Media Player 11.


Windows Vista Ultimate w całej okazałości.




Pudełka do pozostałych wersji.



Strona 1 z 10 12345...10>>>