2006-11-05 20:18
Autor: Truth
31

Windows Vista (5744)

Strona 5 - Obsługa / Panel Sterowania

W tej części chciałbym Państwu przedstawić jak prezentuje się kompatybilność Windowsa Visty z innymi programami, nie koniecznie również tworzonymi przez Microsoft. Na zwrócenie uwagi zasługuje świetna obsługa sterowników do urządzeń wszelkiej maści. Obowiązkowa instalacja sterowników z płyty czy resetowanie systemu po instalacji nie będą już konieczne. Wszystkie sterowniki automatycznie zostają pobrane z sieci a następnie zainstalowane. Słuchaniem muzyki czy też oglądaniem filmów mogłem się cieszyć od razu po zainstalowaniu Visty. Po podłączeniu oraz włączeniu mojego urządzenia wielofunkcyjnego firmy HP już po kilku sekundach mogłem je znaleźć wykryte w managerze urządzeń. Po niecałej minucie został mi wyświetlony komunikat o gotowości urządzenia do użycia.

Porównując wersje RC2 do Beta 2 można zauważyć znaczną poprawę w kompatybilności obsługiwanych programów. Co prawda jak nie można było zainstalować antywirusa Kaspersky – tak dalej nie można, natomiast zmieniła się sytuacja z najpopularniejszym komunikatorem w Polsce – Gadu-Gadu. Podczas gdy w Beta 2 GG można było uruchomić tylko poprzez funkcję ‘Compatybility Mode – Win 2000’, to teraz można się cieszyć rozmowami tekstowymi bez potrzeby dodatkowego majstrowania.

Chcąc sprawdzić jak Vista poradzi sobie z nowszymi tytułami gier postanowiłem zainstalować grę FIFA 07. Instalacja przebiegła szybko i bez najmniejszych problemów. Z radością mogłem odpalić symulator piłki nożnej na testowanym buildzie i grać bez żadnych widocznych różnic w wydajności w porównaniu do gry na Windowsie XP.

W tym temacie warto zwrócić uwagę na zoptymalizowanie Windowsa Visty do działania z witryną Windows Update, dzięki której tak jak w XP będziemy mogli pobierać najświeższe łatki. Oprócz tego, system ma współgrać z cały czas tworzoną siecią usług z serii Windows Live.

Kompatybilność jest to temat w którym programiści zawsze będą mieli szerokie pole do popisu. Niestety, w tej dziedzinie aby otrzymać pożądany efekt musi dojść do współpracy programistów systemu operacyjnego jak i inżynierów oprogramowania. Brak możliwości zainstalowania antywirusa mógłby odstraszyć wielu klientów, jednak trzeba pamiętać, że prezentowana Vista jest wersją Beta. Trzeba mieć nadzieję, że w wersji finalnej podobnych problemów już nie będzie.

Panel sterowania w Windowsie Vista to element, w którym zaszło zdecydowanie najwięcej zmian. Z tego poziomu można zrobić niemal wszystko. Użytkownicy przyzwyczajeni do standardowego widoku panelu świetnie znanego z poprzednich wersji ‘okienek’ nie zawiodą się na Viście. Microsoft bowiem udostępnił unowocześniony układ ikon jako domyślny z możliwością zmiany na widok klasyczny. Menu to zostało bardzo rozbudowane, jednak nie straciło swojej przejrzystości. Wszystkie funkcje zostały poukładane według dziedzin, a niektóre nawet zostały umieszczone w kilku kategoriach. Oprócz zmiany wyglądu większości ikon możemy spotkać kilka nowości, jakie będą nam towarzyszyć podczas używania Visty. Z ciekawszych nowości można wyodrębnić Windows Defendera oraz Speech Recognition, o którym wspomnimy jeszcze w dalszej części artykułu. Udoskonalone zostało również menu zabezpieczeń w którym możemy znaleźć dobrze znane funkcje jak Windows Firewall, Windows Update oraz nowości jak BitLocker Drive Encryption czy Parental Control. Poniżej prezentujemy kilka screenów prezentujących panel sterowania.


Tak wygląda panel sterowania w Windowsie Vista




System oraz zarządzanie




Welcome Center



Strona 5 z 10 <<<12345678910>>>