2003-12-19 18:14
Autor: Stathis
0

X-MICRO kompletne WiFi

Strona 6 - Testy

Ponieważ na zewnątrz szaleje zima (deszcz, grad, śnieg z deszczem) nie było możliwe sprawdzenie maksymalnej odległości, na jaką możliwa jest komunikacja pomiędzy WLAN 11b Broadband Router a odbiornikami (USB Adapter / PCMCIA Card) w terenie.
Testy przeprowadzone były w warunkach mieszkaniowych (2 mieszkania po 64 metry kwadratowe, czyli łącznie 128 metrów) na 8 piętrze bloku. "Nadajnik" ustawiony został w jednym z pomieszczeń na wysokości 30 cm nad podłogą. Zaraz obok znajdowały się 2 switche (8 portowy oraz 16 portowy) i modem DSL dostępu do internetu. Przybliżone rozplanowanie obu mieszkań przedstawione zostało na obrazku poniżej. Grube linie oznaczają ściany z cegły, a cienkie ścianki gipsowe. Numerami zaznaczone są miejsca testowania.
Kompuerem testowym był notebook wyposażony w procesor ze stajni Intela o taktowaniu 800 MHz.


Nie jest to może arcydzieło :), ale chyba odzwierciedla istote testów, które miały na celu sprawdzenie jak owe urządzenia sprawują się w pracy. Celem ma być odzwierciedlenie warunków, na jakie można natrafić w domu/mieszkaniu oraz firmie.



W każdym z pokazanych na planie punktów przesyłaliśmy plik o rozmiarze 16 MB, oraz sprawdzaliśmy jakość łącza internetowego.

Punkt numer 1


Czas 37 sekund pokazuje, że karta PCMCIA ma większe możliwości przesyłu (średni transfer wahał się w granicach 511 KB/s), na drugim miejscu z wynikiem 1 minuty i 27 sekund Adapter USB (średni transfer 202 KB/s). Jakość korzystania z internetu w obu przypadkach nie sprawiała problemu


Punkt numer 2


Test przeprowadzony przy otwartych drzwiach pokazał, że tym razem Adapter USB (około 200 KB/s) dostał skrzydeł. Mimo zwiększenia odległości (w stosunku do punktu 1) czas kopiowania pliku zmalał do wartości 1:12 sekund będąc tylko o 2 sekundy w tyle za kartą PCMCIA (313 KB/s). Mimo transferu około 313 KB/s stabilność połączenia wahała się na tyle, że urządzenie USB swobodnie zaczyna doganiać swego konkurenta. Jakość sygnału internetowego tak jak poprzednio na wysokim poziomie (w obu przypadkach)



To samo miejsce, lecz drzwi do pokoju zostały zamknięte. PCMCIA dużo traci na stabilności, transfer maleje do wartości oscylującej w granicach 200 KB/s. USB Adapter wykazał się większą stabilnością wygrywając wyścig przesyłu pliku ( około 200 KB/s). Internet w obu przypadkach działa zadowalająco


Punkt numer 3


W porównaniu do punktu pierwszego USB mimo większej odległości zmniejsza czas przesyłu pliku do wartości 1 minuty 15 sekund. PCMCIA prowadzi z wynikiem 57 sekund. Internet działa tak jak powinien


Punkt numer 4
W miejscu oznaczonym numerem 4 sygnał w obu przypadkach był na tyle niestabilny, że nie możliwe było przesłanie całego pliku. Internet spisywał się lepiej, mimo to strony ładowały się z dużymi przerwami. Powodem tego jest trochę większa odległość w porównaniu do punktu 2 od "nadajnika", ale główną przeszkodą są grube ściany prowadzące po lini prostej do miejsca testów.

Jak widać powyżej - sieci Wi-Fi są dość ciekawym wynalazkiem. W obrębie 128 metrów kwadratowych praktycznie tylko w jednym narożniku sygnał był na tyle słaby, że nie umożliwiał sprawnej komunikacji. Podczas testów wyszło dodatkowo parę ciekawych wniosków - gdy na drodze sygnału znajdowała się jakaś osoba praktycznie od razu jakość łącza (w nieznacznym stopniu) pogarszała się, co świadczy o tym, iż w zatłoczonych miejscach jakość łącza może zmaleć, a "nadajnik" powinien znajdować się bliżej sufitu. Siła sygnału podczas podłączenia do komputera stacjonarnego USB Adaptera zyskiwała około 10 - 20 KB/s, podobne zjawisko można było zauważyć gdy notebook działał wraz z podłączonym zasilaniem. Świadczy to o znaczeniu taktowania procesora, oraz sporym jego użyciu podczas pracy owych urządzeń.

Strona 6 z 7 <<<1234567>>>