2018-02-06 20:32
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

ZALMAN ZM-NC11 Z-MACHINE

Strona 1 - Wygląd

Podkładki chłodzące pod laptopy znamy już od dawna i sporo z nas ma takie urządzenie w domu. Zazwyczaj używamy ich siedząc w fotelu albo na kanapie, trzymając laptopa na kolanach. Nie zawsze podłączamy wentylatory, ale już samo zapewnienie wolnej przestrzeni pod komputerem, przynosi ulgę jego elementom. Na rynku jest bardzo duży wybór podkładek, których ceny zaczynają się od około 50 złotych po sumy przekraczające 200 PLN. Szukający takich urządzeń często kierują się jednym, głównym warunkiem, a mianowicie cichą pracą wentylatora (lub wentylatorów) i dla nich właśnie dziś chciałbym zaprezentować model ze średniej półki cenowej, ale pracujący z bardzo wysoką kulturą.
Mowa tu o produkcie firmy ZALMAN, która od bardzo wielu lat zajmuje się produkcją systemów chłodzenia dla wszelkich komputerów. Model ZM-NC11 należy do serii gamingowych produktów o wspólnej nazwie Z-MACHINE. Zdradza to kierunek na klienta, który wyciska ostatnie soki ze swojego mobilnego, gamingowego laptopa w klasie od 12 do 17-cali.W wyposażeniu dodatkowym znajdziemy tylko instrukcję obsługi i kabelek USB do połączenia zasilania z laptopa.


Jak już widać na opakowaniu, do dyspozycji dostajemy olbrzymi, wolnoobrotowy wentylator o średnicy 220 mm, pracujący w regulowanym ręcznie zakresie (potencjometr na tyle obudowy) od 620 - 720 obr/min. Według danych producenta "wiatraczek" ten generuje szumy na poziomie od 17 dB do 23.5 dB. Całość przy wymiarach 335 x 445 x 50 mm (długość x szerokość x wysokość), waży około 1150 gramów. Jest to zatem dość spora podkładka o dość nieregularnych kształtach. Jej design jest nowoczesny w kształcie, plastiki są niezłej jakości, a zewnętrzna, metalowa siatka Mesh, zapewnia stabilne podparcie dla laptopa. Dodatkowo o dobre trzymanie zadba gumowy pasek w dolnej części siatki.


Podstawa opiera się na piankowych nóżkach zapewniających jej stabilne trzymanie się powierzchni blatu biurka, jak i niwelowanie ewentualnych wibracji z podłoża. Obudowę lekko pochylono w w stronę użytkownika komputera, ale nie mamy tutaj żadnej możliwości jej regulacji.


W tylnej części kadłubka Zalmana ZM-NC11, umieszczono mały pulpit sterujący. W jego wyposażeniu znajdziemy włącznik wentylatora (czerwona dioda LED sygnalizuje pozycję ON), regulator prędkości pracy wentylatora i dwa porty USB 2.0. Nie jest to HUB rozdzielający, a jedynie producent "oddał" nam jedno gniazdo, które zajmiemy podłączając podstawkę do komputera.


Strona 1 z 2 12>>>