2013-03-05 22:10
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
4

Zalman MS800 PLUS

Strona 3 - Podsumowanie

Skoro już obejrzeliśmy z każdej strony, jak Zalman MS800 PLUS wygląda, przymierzmy kilka elementów komputera, by przekonać się, jak wieszaczek-podpórka może się nam przydać. Jak widać na poniższym obrazku, nawet długaśny dwurdzeniowy Radeon mieści się się tam bez problemu. Podpórka dla niego, jak znalazł... Wentylator dla pasywnego coolera CPU też już gotowy.








Na pewno Zalman MS800 PLUS jest bardzo ciekawą konstrukcją. Mi osobiście bardzo przypadły jego rozwiązania w środku i spora ilość miejsca na podzespoły, w tym na długie karty graficzne. Kosz na dyski HotSwap bardzo zmyślnie ukryto w obudowie z górny panel I/0 może się podobać, co w połączeniu z wbudowanym regulatorem prędkości obrotowej wentylatorów, jest niewątpliwie zaletą tej konstrukcji.


Błyszczące elementy wykonane z plastiku o "fortepianowej" czerni to już kwestia gustu i naszej psychicznej odporności na kurz i odciski palców, które uwielbiają takie powierzchnie. Ogólnie stylistyka całości może się podobać, a już system mocowania frontowych zaślepek zatok 5.25-cala jest świetnie rozwiązany. Stalowe blachy poszycia są dość cienkie (tak na oko nie więcej niż 0.5mm), co usprawiedliwia dość średnią wagę całości, wynoszącą 9 kilogramów. Niestety objawia się to lekką tendencją do brzęczenia bocznych pokryw, które nie są dość precyzyjnie spasowane ze szkieletem. Nie jest jednak tragicznie i jakość montażu nie odbiega od większości średniego poziomu cenowego obudów.


Obudowa jest już dostępna w sklepach i można ją nabyć w cenach od 344 PLN (Ceneo). Czy warto? Moim zdaniem tak, bo mimo pewnych niedoskonałości, otrzymamy produkt dość przemyślany i z innowacyjnymi rozwiązaniami, USB 3.0, boczną szybą, przewiewną i co ważne... Z filtrami przeciwpyłowymi. Design jest rzeczą indywidualną każdego z nas, więc nie będę tej kwestii zbyt mocno poruszał. Jedni się w niej mogą zakochać, inni nawet nie będą chcieli na nią spojrzeć. Ogólna bryła z nieregularnymi przetłoczeniami boków, wstawkami kojarzącymi mi się w stylu gamingowej epoki Bioshock'a (głównie za sprawą wzorów grilla górnego i dolnego panelu), mi nawet przypadła do gustu. Przewiewny front jest za to genialny i nie pozwoli nam wpuścić zbyt dużo kurzu do wnętrza Zalmana, jednocześnie trochę wytłumiając szumy pracujących w środku wentylatorów swoją "gąbczastą" strukturą. Jak wygląda ona podczas pracy komputera, możecie zobaczyć poniżej:


Jak dla mnie obudowa warta jest rekomendowania, z zastrzeżeniem, że nie przeszkadzają nam odciski palców i drobne niedoskonałości wykonania (w tej cenie można już wymagać więcej).



ZALETY:
- duża ilość miejsca w środku
- dobre warunki przewietrzania
- wbudowany regulator prędkości pracy wentylatorów
- możliwość montażu bardzo długich kart graficznych
- gniazda USB 3.0
- świetne rozwiązanie z szyną do podpierania kart graficznych i "wieszania" wentylatorów
- spora liczba kanałów do prowadzenie okablowania
- bardzo duże okno rewizyjne
- filtry przeciwpyłowe na froncie i spodzie obudowy

WADY:
- nieprecyzyjne spasowanie bocznych pokryw (tendencje do delikatnego brzęczenia)
- błyszczące powierzchnie części plastików, podatne na odciski palców

Podziękowania dla firmy ZALMAN, za udostępnienie sprzętu do testów.




Sponsorem platformy testowej jest firma:


Strona 3 z 3 <<<123