2024-07-02 20:12
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
3

Zalman Z10 DUO White

Strona 2 - Testy i Podsumowanie

Ma temat wnętrza obudowy Zalman Z10 DUO White, nie będę się rozpisywał zbytnio, bo klikając na link -> KLIK, znajdziecie niemal dokładne jej odzwierciedlenie. Prócz koloru i ułożenia slotów na tylnej ścianie, wszystko jest identyczne z modelem ZALMAN Z10 PLUS. Wszystko oczywiście, skryte za przejrzystą taflą hartowanego szkła...









Po drugiej stronie w bocznej pokrywie również zadbano o wentylację, to na wypadek, gdyby przyszło nam do głowy zamontować tam dodatkowe wentylatory, dyfuzor lub chłodnicę. Tam również mamy magnetyczną siatkę zabezpieczającą, która od biedy też zatrzyma większe nitki fruwającego kurzu.



Kolejny filtr przygotowano dla wentylatora zasilacza. O ile jego wyjęcie z mocowań nie jest trudne, to już ponowna instalacja ramki z siatką filtrującą, nie jest już taka łatwa (dość ciężko trafić w prowadnice).



Całość naszego komputera spocznie na solidnych nóżkach z piankowym wytłumieniem, które bardzo dobrze eliminuje przenoszenie ewentualnych wibracji na podłoże biurka czy podłogi.


Biała obudowa świetnie kontrastuje z ciemnymi płytami głównymi, choć są zwolennicy "śniegu", którzy skrupulatnie poszukują ich jasnych odpowiedników, jak i białych kart graficznych, okablowania, wentylatorów, systemów chłodzenia itp. Tradycjonaliści mogą zamówić wersję kruczo-czarną tej "budy".


Dla zobrazowania sobie opcjonalnego, pionowego układu karty graficznej, wyciągnąłem z przepastnego archiwum, chyba już zabytkową kartę NVIDIA 6800 GS 256 MB... Kiedyś to był olbrzym, o którym się marzyło. Dziś wygląda miniaturowo.



Co można powiedzieć na podsumowanie znajomości z obudową Zalman Z10 DUO White? Z pewnością jest to propozycja dla użytkowników chcących mieć dość wszechstronną, świetnie wentylowaną obudowę do budowy mocnego komputera, którzy dodatkowo lubią bawić się jej wyglądem. Możliwość zmiany wyglądu frontu, układu karty graficznej, ekspozycji dysków SSD 2.5-cala (na froncie tacy płyty głównej) lub ich całkowitego ukrycia (tył tacy, tunel). Powinni być też zadowoleni userzy, którzy poszukują miejsca na rozbudowane systemy chłodzenia wodnego. Pompki, dyfuzory, bloki oraz rurociągi na pewno dacie radę tam dobrze rozlokować, a dodatkowo zapewnić świetny przepływ powietrza dla ich chłodnic. Osobiście obecnie korzystam w Z10 PLUS z systemu AIO Arctic Liquid Freezer II 360 z chłodnicą umieszczoną u góry i świetnie się to sprawdza z dość gorącym procesorem AMD Ryzen 7 7700X. Podczas grania w Cyberpank’a, temperatura CPU utrzymuje się w 80 stopniach, a jedynie kilkudziesięciu minutowe renderowanie filmów w Davinci Resolve potrafi wykrzesać poziom około 90 st.C.




Niestety, maksymalny rozmiar chłodnicy, który możemy umieścić na froncie lub na "topie", to właśnie 360mm, a z chęcią przesiadłbym się na AIO w rozmiarze 420mm. Niestety, w standardzie nie jest to możliwe.


Jeszcze w tym tygodniu przyjdzie do mnie zamówiona, trzecia odsłona AIO Arctic Liquid Freezer III 360 w wersji z podświetleniem RGB, w której jeszcze bardziej zwiększono wydajność (chłodnica o większej powierzchni oddawania ciepła, mimo tych samych rozmiarów zewnętrznych), więc ogólna wydajność chłodzenia lekko się jeszcze poprawi, a na pewno świetna konstrukcja serii obudów Z10, w tym jeszcze pomoże. Nie są to puste frazesy reklamowe, bo jak wspominałem Z10 PLUS zastąpiło po czternastu latach mój BigTower CoolerMaster’a i był to wybór jak najbardziej świadomy. Po roku intensywnej eksploatacji, nie mam jej nic do zarzucenia, a dziś prezentowana wersja Zalman Z10 DUO White, ma jeszcze więcej do zaoferowania... Można ją znaleźć w renomowanych sieciach sklepów w cenie od 429 PLN (MediaExpert), po dość spore 565 PLN (Morele), choć wersję białą obecnie, jest dość trudno namierzyć. Ale z pewnością, kto szuka, ten znajdzie...






Podziękowania dla firmy ZALMAN za udostępnienie sprzętu do testów.





Sponsorem platformy testowej (pamięci RAM i dysku SSD), jest marka VIPER GAMING

Strona 2 z 2 <<<12