2012-02-24 21:18
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
10

Zalman Z9

Strona 1 - Wygląd 1

Marka Zalman dla większości z Was będzie się kojarzyć nieodzownie z produkcją coolerów dla procesorów CPU i kart graficznych. Jednak czasy są takie, że z jednej gałęzi rynku mało kto dziś przetrwa czas kryzysu i producenci szukają innych rynków zbytu. Zalman dołącza do nich i poszerza swoje portfolio o produkcję obudów dla komputerów PC. Dziś będziemy mieli okazję rzucić okiem na jeden z modeli należący do klasy Mid-Tower, stworzony dla domowych graczy i "składaczy" szybkich maszyn o dużej wydajności obliczeniowej, a więc i powiększających efekt cieplarniany na ziemi :) Jak im to wyszło?
W sporym kartonowym pudle znajdziemy zawartość o masie siedmiu kilogramów (wartość podana przez producenta), wykonaną z blach stalowych SECC o grubości 0.6mm. Szału może nie ma, ale na szczęście Zalman ma zdolnych inżynierów i przez umiejętne przetłoczenia blach uzyskano bardzo wysoką sztywność konstrukcji.



W wyposażeniu dodatkowym otrzymamy instrukcję obsługi, przedłużenie zasilania płyty głównej i komplet wkrętów i podkładek do montażu napędów i dysków.



Front obudowy wykonano z plastiku dość dobrej jakości, w którym umieszczono siatki mesh, zapewniające bieżący dopływ świeżego powietrza do podzespołów w niej umieszczonych. W górnej jej części znajdziemy pojedynczo wyeksponowany przycisk POWER, który jak magnes przyciąga paluszki małych dzieci, co miałem okazję osobiście zaobserwować. Poniżej guzika zasilania umieszczono panel 0/I w którym otrzymamy cztery porty USB 2.0, dwa gniazda audio i diodę pracy dysku oraz przycisk reset. Górną część panelu modnie wykończono na "fortepianowy" połysk, ale trzeba będzie się nastawić na częste używanie miękkiej szmatki, by wyczyścić wszechobecne odciski palców, które nie wiadomo skąd się z czasem biorą...





Poniżej zatok 5.25-cala zaprojektowano wlot powietrza dla opcjonalnego wentylatora, którego wlot otrzymał wygląd stylizowanego Z (jak Zalman). Wydawać by się mogło, że taki zabieg stylistyczny będzie ograniczał przepustowość powietrza, ale w "pełnych" częściach plastików zrobiono boczne otwory, tak by zasysały swobodnie chłodek z otoczenia.


Góra obudowy również w większej części składa się z siatki mesh. Tam przygotowano miejsce dla kolejnych dwóch, opcjonalnych wentylatorów.



Również na lewym boku przygotowano spory wlot dla świeżego powietrza, na którym możemy umieścić kolejne dwa opcjonalne wentylatory. Niestety nie ma na nim fiktra przeciwpyłowego.


Za to znajdziemy filtry na spodzie obudowy i tuż za przednim panelem. O ile frontowy filtr da się wyciągnąć bez większego kłopotu, to już ten w spodzie (opcjonalny), wymaga położenia komputera na boku, by wyczepić siatkę z zaczepów. Szkoda że nie zdecydowano się na mocowanie "szufladowe" czyli wsuwaną ramkę z siatką, co nie wymaga przewracania obudową. Co ciekawe otwór wentylacyjny zasilacza montowanego na "podłodze", nie otrzymał żadnego filtra.


Front



Spód


Całość konstrukcji spoczywa na masywnych, miękkich nóżkach, które dobrze absorbują wszelkie wstrząsy i drgania nie przenosząc ich na podłoże i odwrotnie na komputer.


Tył Zalmana Z9, to klasyczny design zgodny ze standardami płyt ATX. Dodatkowo otrzymamy dwa wejścia dla węży wodnego chłodzenia.


Zanim przejdziemy dalej, rzućmy okiem na specyfikacje techniczne umieszczone na stronie producenta.

Strona 1 z 3 123>>>