2012-02-24 21:18
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
10

Zalman Z9

Strona 2 - Wygląd 2

Czas zajrzeć do wnętrza Zalmana Z9... Oczywiście całkowicie czarnego wnętrza. Choć przy pierwszym spojrzeniu środek obudowy może się wydać podobny do konkurencyjnych wyrobów, to dość szybko zorientujemy się, że Zalman zastosował tam sporo "nowinek". Na pewno zwróci naszą uwagę już sama taca płyty głównej, która prócz gęstych usztywniających przetłoczeń otrzymała jeszcze okno rewizyjne i tajemnicze, siatkowe wycięcie. Czy chodzi może o lepsze chłodzenie obszarów chipsetu na płycie? Być może tak przy okazji, ale jak podaje producent wycięcie to ma służyć... chłodzeniu dysku SSD, który możemy zamontować za płytą główną po drugiej stronie tacy.




Prócz tych sporych otworów otrzymamy również sporo kanałów do poprowadzenia okablowania zasilacza i połączeń napędów wszelakiego rodzaju.
W standardzie otrzymamy dwa wentylatory 120mm. Frontowy podświetlany jest na niebiesko, a tylny otrzymał białe śmigło dla ciekawego wyglądu wizualnego.



Na dole zaprojektowano miejsce na zasilacz i wspomniany opcjonalny wentylator.



Miedzy tyłem obudowy a stojakiem dla dysków możemy umieścić karty graficzne o długości około 29 centymetrów (30mm to max).


Stojak na napędy to konstrukcja klasyczna, dająca dobre oparcie i solidny montaż za pomocą wkrętów. Być może beznarzędziowe systemy uchwytów są szybsze i wygodniejsze w użyciu, ale ich jakość "chwytu" czasami pozostawia wiele do życzenia. Osobiście wolę stary system z wkrętami, szczególnie że w komplecie otrzymamy śrubki z szerokim łbem pozwalającym użyć palców. W ostatniej zatoce 5.25-cala producent zamontował specjalny uchwyt redukcyjny dla dysków SSD 2.5-cala. Po jego odkręceniu możemy go umieścić na wygodnym dla nas poziomie.



Stojak na dyski stoi poprzecznie, więc możemy je wygodnie wsuwać z pomocą szyn z zestawu. Nasze dyski będą chłodzone przez frontowy wentylator 120mm.



Po odkręceniu drugiej pokrywy uzyskamy dostęp do wcześniej wspomnianego miejsca na dysk SSD 2.5-cala i kanałów do prowadzenia okablowania. Z tej strony również widać sporą ilość przetłoczeń blach szkieletu obudowy, które zapewniają jej dobrą sztywność.

Strona 2 z 3 <<<123>>>