2009-10-25 13:09
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
27

Zotac ION ITX czyli nVidia ION w akcji

Strona 3 - Wydajność



Jedną z głównych zalet jaką firma wyszczególnia przy sprzedaży jest duża wydajność nowej platformy ION ze wsparciem dla mediów Full HD.

GPU-Z



Faktycznie tak jest. Filmy uruchamiane z dysku twardego działają płynnie, nie można mieć zastrzeżeń. Podobnie ma się sprawa strumieniowanych danych np. z serwisu YouTube. Udało mi się z przyjemnością obejrzeć kilka nowych teledysków i zapowiedzi kinowych. Na pewno też swój wpływ na to ma relatywnie mocny procesor. Dwa rdzenie tego 64 bitowego układu oraz technologia HT robią swoje.

Dla przypomnienia HyperThreading(HT) to technologia pozwalająca przetwarzać dwa niezależne wątki na jednym rdzeniu procesora. Maksymalny teoretyczny do osiągnięcia zysk wydajności szacowany jest na 30%, praktycznie trudno jest osiągnąć zysk powyżej 20%. Procesor dwurdzeniowy wykorzystujący technologię HT widziany jest w systemie operacyjnym jako cztery procesory logiczne.



Trudno było się spodziewać innego rezultatu na urządzeniu posiadającym technologię NVIDIA PureVideo HD pozwalającą na płynne odtwarzanie filmów o wysokim bitrate, jednocześnie minimalizując obciążenie CPU. Znalazła się także technologia NVIDIA CUDA, dzięki której przetwarzaniem materiałów wideo zajmuje się procesor graficzny.



Wynik pracy w systemie Windows 7 także jest zadowalający. Nawet przy 768 MB pamięci RAM bo resztę zjadła karta graficzna, system pracuje rześko i przyjemnie. Można spokojnie oglądać filmy i serfować w sieci. Problemy zaczynają się kiedy komputer czymś obciążymy, np. kompresja archiwum, czy otwarcie wielu programów spowodują, że system zacznie odpowiadać znacznie wolniej.

WinRAR



O ile w pierwszym przypadku wina leży po stronie procesora, o tyle w drugim wąskim gardłem wydaję się być bardzo niska ilość pamięci ram. Dla tego też jeśli planujemy pracować na najnowszym systemie Microsoftu warto zainstalować na płycie głównej 2 GB pamięci RAM. Po ustawieniu w narzędziu msconfig opcji boot'owania tak aby Windows wykorzystywał wszystkie 4 wątki jakie oferuje CPU, komputer jest w pełni załadowany już po 49s. Wynik jest dobry zwłaszcza zważywszy na ilość pamięci operacyjnej jak również słaby dysk twardy, który to gra kluczową rolę w tym procesie.

3DMark 2005:



Jeżeli chodzi o wydajność w grach, nie było żadnych zaskoczeń. W porównaniu ze starszą generacją z grafiką 9300M widać przyrost prędkości przetwarzania danych. Zdecydowanie nie jest to platforma do nowych wymagających gier, lecz w zupełności wystarczająca w innych aspektach użytkowych.

PCMark 2005



PCMarkVantage



Nie mówię tu tylko o biurowych czy multimedialnych, lecz także dzięki wsparciu karty graficznej, dobrze sprawuje się np. w pracy z pakietem Adobe CS 4, jak również z mniej wymagającymi aplikacjami 3D.

CPU-Z



Jak chwilę wcześniej wspominałem Intel Atom 330 to procesor dwurdzeniowy posiadający technologię HT. Wiąże się to z tym, że może on jednocześnie przetwarzać cztery wątki. System operacyjny widzi go jako cztery procesory.W praktyce rozwiązanie jest bardzo dobre i przekłada się na spory wzrost mocy obliczeniowej, co widać w teście poniżej.

Cinebench R10



Istnieje również możliwość połączenia kilku dysków twardych w macierz RAID. Jeżeli myślimy o RAID 0 to nie ma to raczej sensu ze względu na średnią wydajność innych komponentów. RAID 1 w przypadku domowego centrum rozrywki czy prostego serwera, kiedy zależy nam na bezpieczeństwu danych ma większy sens. Rozsądnym wyborem jak już wcześniej wspominałem byłoby także zamontowanie nie jednego a dwóch gigabajtów pamięci RAM. Taka ilość wydaje się optymalna w stosunku do reszty podzespołów i w zupełności wystarczy do zadań dla których stworzoną tą platformę.

Strona 3 z 7 <<<1234567>>>