2011-09-29 10:58
Autor: Łukasz Wieczorek (djluke)
11

Zotac ZBOX AD02 Plus

Strona 4 - Użytkowanie – benchmarki

Użytkowanie – benchmarki


Testy przeprowadziliśmy w systemie Windows 7 32bit z wykorzystaniem najnowszych sterowników dostępnych na stronie producenta oraz najnowszych wersji programów testujących. Ustawienia standardowe.

3DMark Vantage

3DMark11

3DMark06

Unigine Heaven 2.5 Basic – Direct3D11 i OpenGL

Cinebench R11.5

SuperPi 1.5

Jak widać z powyższych wyników testowany komputer nie sprawdzi się w najnowszych grach ani skomplikowanych obliczeniach, jednak nie do tego celu został przecież stworzony. Sprawdźmy zatem jak sprosta zadaniom dnia codziennego.

Użytkowanie codzienne

Głównym przeznaczeniem testowanego komputera jest odtwarzanie filmów jako HTPC oraz przeglądanie internetu. Procesor nie jest zbyt mocny, jednak zintegrowany układ graficzny wspiera sprzętowo dekodowanie materiałów wysokiej rozdzielczości. Sprawdziliśmy jak to wygląda naprawdę.
Na pierwszy ogień poszły multimedia z dysku twardego. Wykorzystaliśmy najpopularniejsze odtwarzacze: Media Player Classic Home Cinema oraz VLC Media Player. W obu programach uzyskaliśmy wartości bardzo zbliżone, więc w dalszej części testu zaprezentujemy jednolity wynik. Do testów posłużyliśmy się próbkami video w jakości 1080p, a konkretnie plikiem m2ts pochodzącym wprost z płyty Blu-Ray oraz skompresowanym kodekiem H.264. Użycie procesora podczas dekodowania próbki mkv H.264 wahało się od 10 do 30%, oscylując zwykle w okolicach 15-25%, zaś przy kontenerze m2ts sięgało maksymalnie 60%, utrzymując się zwykle w przedziale 35-45%. Użycie GPU natomiast wyniosło nieco ponad 50% w trybie pełnoekranowym i 10% więcej w trybie okienkowym dla materiału H.264 mkv oraz maksymalnie do 70% przy materiale m2ts (Blue-Ray).
Kolejnym testem było odtwarzanie materiału HD 1080p w internecie, korzystając z technologii Flash z popularnego serwisu YouTube. Wykorzystaliśmy przeglądarki Firefox 6.0.2 oraz Chrome 13. Użycie procesora oscylowało tym razem w okolicach 35-45% na obu przeglądarkach, przy czym na Firefoksie zaobserwowaliśmy wyższe wartości krańcowe, sięgające od 20 do 60%. Użycie wbudowanego GPU nie przekraczało 15%.
Pamiętać należy że są to wartości najwyższe, zanotowane przy najbardziej wymagających zadaniach. Dekodowanie materiału 720p i niższych oraz zwykłe użycie w przeglądaniu internetu czy edycji tekstów zajmą znacznie mniej zasobów sprzętowych.

Temperatura wbudowanego układu graficznego przy obciążeniu rzędu 60% potrafiła dojść do 73-74 stopni Celsjusza, a jednak komputer pozostawał bardzo cichy, praktycznie niesłyszalny. Dało się za to odczuć wzrost temperatury wywiewanego powietrza.

Strona 4 z 5 <<<12345>>>