2007-01-19 14:31
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Foxconn/Winfast MCP61SM2MA - rzut okiem...

Strona 3 - BIOS i OC

BIOS i podkręcanie




Muszę przyznać, że BIOS to jedna z rzeczy, która najbardziej na plus zaskoczyła mnie w przypadku konstrukcji Foxconn/Winfast MCP61SM2MA. Osobiście nie spotkałem się dotąd z drugą platformą w takiej cenie, dysponującą tak rozbudowanym Basic Input/Output System. Znajdziemy w nim pokaźną liczbę narzędzi OC, od ustawień timingów pamięci zaczynając, przez różnorodne konfiguracje mnożników, na zaawansowanej konfiguracji napięć kończąc. Pod tym względem, bez kompleksów, płyta może stanąć w boje z o wiele droższymi konstrukcjami. Poniżej możecie zapoznać się z dokładną „rozpiską” tychże opcji.


Kliknij, aby powiększyć.




Mapa najważniejszych funkcji OC


Zakładka: Central Control Unit

    CPU Frequency
    • Do 450MHz w krokach 2MHz

    K8<->NB HT Speed
    • Od 1x do 5x

    K8<->NB HT Width
    • Konfiguracja 8, 8 oraz 16, 16

    PCIE Clock
    • Do 150MHz, co 1MHz

    MPT FID Control
    • Od 4x w górę (w zależności od zastosowanego procesora)


Napięcia:

    MPT VID Control
    • Do 1,4V - kroki 0,025V

    Dram Voltage Select
    • Od 1,8V do 2,5V

    VTT Voltage Select
    • Oo 1,2V do 1,5V - krok 0,05V

    Chipset V-Dual Select
    • Oo 1,2V do 1,5V - krok 0,05V

    Vcore Voltage Select
    • Od -0,05 do + 0,325V – liczone od wartości MPT VID Control

    Chipset Vcore Select
    • Od 1.225 do 1.375 - kroki 0,025V



Podkręcanie




Teoretyczne możliwości BIOS to jedno, a praktyka to drugie. Jednak w przypadku MCP61SM2MA, w praktyce, także byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Testy OC standardowo podzielone zostały na trzy części. W pierwszej sprawdziłem jak wysoko uda podkręcić się procesor z napięciem 1.45V i mnożnikiem x11. W drugiej i trzeciej, poszukiwałem maksymalnej wartości szyny HTT, z jaką płyta potrafiła stabilnie pracować przy standardowym oraz podbitym napięciu CPU/MOBO/MEM. Przed rozpoczęciem procedury do płyty wgrany został najnowszy BIOS. Stabilność sprawdzana była programem SuperPI – próba 8M oraz 3DMark 2003 – game test. Oto rezultaty.


Kliknij, aby powiększyć.



Procesor udało się przetaktować ze standardowych 2200MHz do 2775MHz, co jest wynikiem znakomitym jak na płytę z niższej półki cenowej. Bardzo rzadko zdarza się, że konstrukcje niskobudżetowe w ogóle posiadają jakikolwiek potencjał OC, a jak widać w przypadku Foxconn/Winfast MCP61SM2MA, procesor udało się zmusić do pracy z częstotliwością wyższą o 575MHz! Podczas testu mającego na celu odnalezienie maksymalnego, stabilnego HTT, z jakim konstrukcja potrafi pracować, uzyskałem wynik 273MHz. Jest to bardzo przyzwoity rezultat, pozwalający na spore możliwości, podczas OC procesora. Wynik ten został osiągnięty bez podbijania jakichkolwiek napięć. Niestety przy próbie dalszego podkręcania szyny HTT płyta traciła stabilność, nawet po podniesieniu napięć układu. Biorąc jednak pod uwagę poprzednie rezultaty, muszę przyznać, że platforma zaskakuje bardzo pozytywnie pod względem możliwości OC!

Strona 3 z 6 <<<123456>>>