2007-09-17 09:56
Autor: Shadov
25

AMD Barcelona - Natywne 4 rdzenie w natarciu

Strona 1 - Prawdziwy QuadCore

W czasach, gdy zabiegi marketingowe firmy Intel próbują nas przyzwyczaić do nazywania sklejonych fizycznie dwóch procesorów 'Quad Corem' nadszedł czas na premierę nowej, odważnej i co ważniejsze natywnej czterordzeniowej architektury firmy AMD - Barcelona (K10). Oficjalna premiera odbyła się 10 września między innymi w Barcelonie, gdzie swoje rozwiązania oparte na nowych Opteronach zaprezentowali również partnerzy firmy, jak: Acer, Dell, HP, IBM, Fujitsu-Siemens, Novell oraz Sun. Produkcyjne egzemplarze procesorów AMD Opteron (stepping BA) są już dostępne w sprzedaży. Przyjrzyjmy się zatem, co kryje w sobie nowe dziecko Advanced Micro Devices, którego desktopowa odmiana zagości już niedługo w naszych komputerach.


Przedstawiciele firmy AMD podchodzą do nowej architektury bardzo optymistycznie, nazywając ją najbardziej znaczącym postępem technologicznym roku 2007. Ponadto firma chce zwrócić uwagę na skalowalność nowej architektury procesorów, której projekt nastawiony od początku na indywidualne potrzeby klientów już dziś pozwoliłby na oferowanie nawet 8 rdzeni w jednym CPU. Czy to oznacza, że firma AMD może bez problemu dodawać i odejmować rdzenie oferując w przyszłości np. 3 rdzeniowe, 5 rdzeniowe czy nawet 6 i wyżej rdzeniowe procesory? Przekonamy się zapewne już niedługo, gdyż daje to świetne możliwości pozycjonowania oferty na rynku.


Ponadto warto zaznaczyć, że nowa architektura AMD to nie tylko cztery rdzenie, lecz wprowadzono również wiele usprawnień w stosunku do starszego brata znanego pod nazwą kodową K8. Tutaj możemy między innymi wymienić: usprawniony kontroler pamięci, który zagości w podobnej formie do produktów konkurencji AMD dopiero pod koniec roku 2008, wydajniejsze zarządzanie energią, wirtualizacje, obsługę nowych instrukcji (SSE4a), inteligentniejszy predyktor oraz lepsze zarządzanie pamięcią podręczna procesora. Połączenie tylu innowacji na pewno zasługuje na miano architektury przyszłości, co ma także szansę stać się obowiązującym określeniem nowych produktów AMD w branży IT .


Rzut okiem na AMD Opteron (Barcelona - K10), którego wybranym funkcjom przyjrzymy się na kolejnej stronie.

Strona 1 z 5 12345>>>