2007-09-17 09:56
Autor: Shadov
25

AMD Barcelona - Natywne 4 rdzenie w natarciu

Strona 2 - Nowinki K10

Poniżej możemy zapoznać się szczegółowo z nowinkami architektury K10, a trzeba przyznać, że inżynierowie z AMD nie próżnowali przez kilka ostatnich lat. Oczywiście dla łatwiejszego zrozumienia pod każdym ze slajdów zamieściliśmy krótki komentarz.


Wydajność generowana przez jeden wat mocy staje się przeważającym argumentem doboru platformy dla centrów obliczeniowych oraz rozwiązań serwerowych. Biorąc pod uwagę dane IDC, firmy będą wydawać 2 x więcej funduszy na zasilanie oraz chłodzenie swojej infrastruktury, niż na zakup nowego sprzętu. Dlatego też energooszczędność stanowi jedną ze sztandarowych przesłanek nowego produktu AMD, realizowanej między innymi dzięki technologii CoolCore.


Warto także zwrócić uwagę, że wartości TDP nowych procesorów AMD nie uległy zmianie, mimo zwiększenia liczby fizycznych rdzeni. Pozostaje mieć nadzieję, że podobny trend zostanie zaadoptowany do produkcji przyszłych kart graficznych.


Kolejną cechą, mile widzianą przez odbiorców rozwiązań serwerowych jest łatwość unowocześnienia platformy. Tutaj AMD dbając o dobro swoich klientów zdecydowało się na kompatybilność wstecz nowych procesorów AMD Opteron z oferowanym od kilku lat socketem F (1207). W związku z powyższym zmiana platformy AMD DualCore na QuadCore Opteron to kwestia kilku minut.


AMD wprowadziło także nowy wskaźnik zużycia energii ACP (Average CPU Power), który informuje nas o średnim zużyciu mocy przez procesor. Stanowi to cenną informację przy doborze odpowiedniego sprzętu. Jak wiadomo procesor nie zawsze pracuje przy pełnym obciążeniu (TDP), lecz często posiada wolne zasoby oczekując na kolejne zadania (ACP). Możemy to porównać do jazdy samochodem, gdzie zużycie paliwa w trasie wyraźnie różni się od jazdy po mieście i wpływa na finalny zakup modelu pojazdu. Zatem możemy stwierdzić, że ACP wydaje się świeżym i przydatnym podejściem oferowanym potencjalnym klientom firmy AMD, chcącym podjąć trafne decyzje długoterminowe.


Powyżej możemy porównać kilka przykładów wykorzystania obu wskaźników poboru mocy: ACP oraz TDP w stosunku do siebie. Daje to dokładniejszy wgląd w realny pobór mocy platformy, a za tym idących kosztów zasilania maszyn wieloprocesorowych.


Natomiast kolejny slajd przedstawia już przyszłość platform serwerowych, a mianowicie możliwość uruchamiana kilku systemów operacyjnych na jednej maszynie - czyli wirtualizację, której kolejna odsłona w postaci AMD-V(tm) znalazła swoje zastosowanie w architekturze AMD K10.


Oczywiście wymieniona technologia doczekała się wielu usprawnień. Przykładowo "nested paging" zapewnia każdemu systemowi niezależny dostęp do pamięci, co pozytywnie wpływa na wydajność w stosunku do poprzednich implementacji.

Strona 2 z 5 <<<12345>>>