2009-08-13 06:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
49

AMD Phenom II X4 965

Strona 2 - Phenom II X4 965 w PC-cie

Czy te 200 MHz więcej dane nam w nowym procesorze Phenom II X4 965 da nam dużo? Jeśli ktoś nie "kręci" w ogóle podzespołów komputera, zyska po prostu bardzo wydajny, najszybszy w obecnie w ofercie AMD układ, który świetnie poradzi sobie zarówno w zastosowaniach multimedialnych, grach czy amatorskiej obróbce zdjęć, filmów i grafice 3D. Dodatkowo dostaniemy możliwość łatwego overclockingu, a wszystko to w atrakcyjnej cenie ... Choć to może zostawimy na koniec tej recenzji :)
Co ważne, procesor Phenom II 955 czy 965 mogą sobie kupić posiadacze starszych płyt głównych z gniazdem AM2+ i w zasadzie będą się cieszyć nowymi układami bez większych strat w wydajności, związanych z brakiem obsługi pamięci DDR3, których kontroler natywnie posiadają najnowsze procesory.


Układ nóżek AM3 jest niemal identyczny z AM2+, więc 965 ruszy na starszych płytach, tyle że z obsługą układów z TDP 140W


Oczywiście platforma AM3 da nam trochę więcej możliwości, jak choćby skorzystanie z dobrodziejstw aplikacji AMD OverDrive 3.2, która daje nam możliwości "oficjalnego" overclockingu. W zasadzie wszystko opisałem już na temat AOD tutaj, ale przypomnę, że aplikacja ta pozwala szybko przystosować płytę główną i pamięci do obsługi częstotliwości pracy 1333 i 1600 MHz. Aby moduły pamięci osiągały takie parametry, program współdziałając z Biosem płyty, podbija napięcie zasilania mostka północnego do 1.2V, co jednocześnie umożliwiając zwiększenie prędkości NB Speed do 2200 MHz. Jeżeli w Overdrive będziemy chcieli uzyskać pełne przyśpieszenie pamięci 1600 MHz, program zmieni nam ustawienia mostka na 1.3V i taktowanie jego szyny na 2400 MHz. Oczywiście jak to z OC bywa, nie każdemu się to uda na jego konfiguracji, zwłaszcza jeśli jego moduły pamięci nie mają jeszcze przypisanego profilu dla AOD.
Ja miałem małego pecha już niemal na samym początku znajomości z Phenomem 965. Kiedy do mnie dojechał, natychmiast pognałem na stronę producenta płyty głównej GA-MA790FXT-UD5P, czyli Gigabyte w poszukiwaniu nowego Biosu, który pozwoliłby na poprawne wykrycie nowego procesora. Znalazłem tam aplikację z sierpnia oznaczoną symbolem F3M. Ten Bios pracował poprawnie, ale przy jego ładowaniu zdarzyło się coś dziwnego, a mianowicie nagle wyskoczył bluescreen. Komputer jednak po restarcie włączył się normalnie, ale przestała mi działać jedna z sieciówek LAN, którą miałem akurat w użyciu. Nie był to niestety koniec problemów, jak się później okazało, ale o tym za chwilę.

Overclocking
Zacznę tradycyjnie od "podkręcania", bo to temat niezwykle gorący, zarówno w przenośni, jak i fizycznie. AMD zapewniał, że Phenom II 965 będzie się jeszcze lepiej podkręcał od 955-ki i pierwsze przecieki na to faktycznie wskazywały. Niektórym zespołom redakcyjnym, które miały wcześniej dostęp do sampli testowych nowych procesorów, udało się osiągnąć na chłodzeniu oparami ciekłych gazów wyniki zbliżone i przekraczające prędkość 6.0 GHz.


Egzemplarz, który trafił w moje ręce również rokował doskonale, bo na nominalnym napięciu bez trudu wstał z zegarem 3.8 GHz.


Przy tym napięciu swobodnie możemy poruszać się w systemie czy otwierać multimedia. Mi udało się zrobić w tym ustawieniu wszystkie testy i dopiero powtórzony trzy razy z rzędu Cinebench R10 64 bit, zwiesił mi komputer (wszystkie rdzenie na 100%, znaczna temperatura). Wystarczyło jednak podnieść nieznacznie napięcie zasilania i wszystko wróciło do normy.
Poprzedni Phenom 955 robił mi bez protestów stabilne 3.9 GHz przy napięciu nieprzekraczającym 1.5V, więc spodziewałem się że wreszcie uda mi się przekroczyć barierę 4.0 GHz. Niestety, z powodu awarii po nieudanej aktualizacji BIOS'u (wyskoczył bluescreen) oraz dziwnych zachowań płyty po niej (utrata sterowania napięciami, straciłem jedno gniazdo LAN) nie mogłem kontynuować testów OC na platformie Gigabyte i dalsze zabawy z OC zostawiłem na później, po powrocie płyty z serwisu lub jej wymianie na inny egzemplarz. Postaram się jak najszybciej dołożyć wyniki, kiedy będę miał czym, ustabilizować procesor :(


Rozmawiałem z zaprzyjaźnionymi redaktorami, którzy nie mieli żadnych problemów z ustawieniem 4.0 GHz na swoich samplach testowych, o czym na pewno przeczytacie w recenzjach konkurencyjnych stron. Ja jestem pewny, że gdyby nie płyta, układ który staje na nominalnym napięciu z wynikiem 3.8 GHz, przy jego podbiciu te 200 MHz zrobiłby bez większego wysiłku.

Strona 2 z 9 <<<123456...9>>>