2009-08-13 06:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
49

AMD Phenom II X4 965

Strona 9 - Podsumowanie

Jak wspominałem, najlepszy kąsek zostawiłem na koniec tej recenzji, a mianowicie cenę. AMD niezwykle agresywnie zaczęło poczynać sobie na rynku procesorów i ceny ich układów są bardzo konkurencyjne, jednak chyba dotąd nie było tak, aby najnowszy produkt w momencie światowego debiutu był tańszy od swojego poprzednika w analogicznym czasie.
Pamiętacie zapewne, że cena sugerowana 955-ki Black Edition wynosiła na starcie 950 PLN (choć w sklepach była trochę wyższa), a teraz za procesor Phenom II X4 965 Black Edition zapłacimy 930 PLN. Można sobie zatem wyobrazić, jak spadną ceny pozostałych, niższych modeli
Na Allegro już widziałem oferty w przedsprzedaży, gdzie układ ten wyceniano na 969 PLN, no ale mamy wolność rynku, więc każdy może wystawić swoją cenę. 955-kę można już trafić za nieco powyżej 700 PLN. Tak agresywne ceny pozwolą nam zbudować sobie bardzo wydajny komputer i stację gamingową. Może to ucieszyć posiadaczy starszych płyt z Socketem AM2+, którzy nie są skazani na zmianę sprzętu i w każdej chwili mogą sobie "upgradować" swoją maszynę. Nawet składając nową konfigurację, możemy wybierać wśród tańszych płyt AM2+ z pamięciami DDR2 i nie mając dużej gotówki zacząć od dwurdzeniowego Athlona, później przesiąść się na trzyrdzeniowe układy Phenom X3, by później sięgnąć po najszybsze "czwórki".
Taktyka ta zaczyna chyba chwytać, bo po ostatnich zawirowaniach z nazewnictwem nowych układów Intela i ich przynależności do poszczególnych gniazd, których trochę u "niebieskich" się namnożyło, komputerowa społeczność zaczęła dostrzegać zalety i "stabilność" zielonej platformy.


Ale wróćmy do bohatera dzisiejszej recenzji. Phenom II X4 965 Black Edition to bardzo wydajny procesor, który podnosi poprzeczkę w ofercie AMD. Z pewnością ta krzemowa architektura nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a wraz z postępem w miniaturyzacji procesów technologicznych, uda się jeszcze z niego wycisnąć sporo. Szkoda, że kłopoty z moją platformą, nie pozwoliły mi na zabawę z OC tego chętnego do współpracy procesora, ale postaram się to nadrobić.
Przewiduję, że niedługo zobaczymy kolejny, wyższy model w nowej rewizji, która pozwoli zejść z zapotrzebowaniem na prąd jeszcze niżej i uzyskać jeszcze lepsze wyniki w OC. W tej cenie dla mnie, to prawdziwa rewelacja i miejmy nadzieję, że ciężkie czasy kryzysu pozwolą przetrwać koncernowi w dobrej kondycji, bo nie ma to, jak zdrowa konkurencja na rynku procesorów, co sprzyjają szczególnie naszej kieszeni i szerokiemu wyborowi produktów.


ZALETY:
- wysoka wydajność w nominalnych ustawieniach
- odblokowany fabrycznie mnożnik
- świetne wyniki w podkręcaniu na nominalnym napięciu (byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie awaria płyty)
- wsteczną kompatybilność z podstawką AM2+
- dobra "agresywna" cena

WADY:
- konieczność korzystania z programu Overdrive do uzyskania wydajności 1600 MHz - Black Edition (dla osób nie znających poruszania się i zmian w Biosie płyty)
- konieczność posiadania płyty głównej obsługującej procesory z TDP na poziomie 140W

Podziękowania dla firmy AMD, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 9 z 9 <<<1...56789