2009-11-02 22:56
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
34

AMD Phenom II X4 965 125W czyli rev.2

Strona 1 - Wstęp

Dziś premiera nowego procesora Phenom II X4 965 Black Edition ... Deja vu? Nie, to prawda, ale po kolei ...
Czasami jest tak, że coś się poprawia, bo było złe lub okazało się, że miało jakieś ukryte wady, które wyszły w czasie eksploatacji danej rzeczy czy programu. Jednak nie jest to regułą, bo również poprawia się to, co jest dobre, by stało się jeszcze lepsze. Z takiego liftingu często korzystają producenci aut, którzy średnio po dwóch, trzech latach przeprowadzają zarówno kosmetyczne, jak i techniczne udoskonalenia.
Rzadziej przytrafia się to w komputerowych akcesoriach, gdzie częściej wprowadza się całkowicie nowe modele, niż poprawia już istniejące na rynku, ale można się spotkać z płytami głównymi czy coolerami chłodzącymi procesory, gdzie przy nazwie modelu znajdziemy dopisek rev.2 (revision).
Zaledwie 13 sierpnia zadebiutował nowy, „flagowy” procesor AMD Phenom II X4 965 Black Edition, uzupełniający ofertę dość wydajnych układów mogących z powodzeniem nawiązać walkę z konkurencyjnymi produktami Core 2 Duo i Core Quad, a nawet je przewyższając w nominalnych ustawieniach. Sama nazwa Black Edition, która pojawiła się już we wcześniejszych Phenomach, dawała nam możliwość łatwego overclockingu, bo wystarczyło zmienić tylko w Biosie płyty głównej wartość fabrycznie odblokowanego mnożnika procesora i już zyskiwaliśmy przynajmniej 300 – 400 MHz wyższe taktowanie jego rdzeni, a gdy zwiększono napięcie zasilania układu, można było wycisnąć z niego jeszcze więcej. Kolejne modele (940 (3.0 GHz) i 955 (3.2 GHz) podnosiły nominalne taktowanie krzemowych kostek o 200 MHz, ale ich TDP (Thermal Design Power) wciąż udawało się utrzymać w granicach 125W, a jako że AMD podaje wartość maksymalną, można to uznać za niezły wynik wśród układów czterordzeniowych. Jednak gdy zadebiutował model X4 965 z zegarem 3.4 GHz, wartość TDP skoczyła już do 140W. Można by zadać pytanie, czy te 200 MHz wyższe „frequency” musi wymagać rozproszenia dodatkowych 15W mocy? Ano musiało, bo wyższy model ustabilizowano dodatkowo wyższym napięciem zasilania. W zasadzie każdy z wcześniejszych Phenomów II X4 955 robił 3.6 GHz na nominalnym napięciu 1.340V, ale firma nie może sobie pozwolić, by jakikolwiek z egzemplarzy puszczonych do obrotu (z tych, które przeszły rygorystyczne testy jeszcze w fabryce), strzelał blue screenami czy restartami komputera.
Jak bezwzględna jest konkurencja i opinia publiczna, AMD miało się już okazję przekonać przy rozdmuchanym przez PR Intela błędzie TLB w pierwszej rewizji Phenoma. Błąd ten w zasadzie mógł wystąpić tylko w warunkach laboratoryjnych, ale wiadomość dużymi literami nagłośniona w portalach internetowych i prasie, niemal „zabiła” debiutujący procesor już na starcie. Co ciekawe, później podobny scenariusz powtórzył się ponownie, ale w wykonaniu Intela przy którymś z procesorów serii Core, gdzie w oficjalnej nocie technicznej również wspomniano o możliwości wystąpieniu błędu w działaniu. Tym razem jednak producent podał, że to normalne iż podaje się dla techników ewentualne zagrożenia w działaniu procesorów, więc wszystko jest OK. Nie to jest jednak tematem tego artykułu, więc rozgrywki między koncernami odłóżmy na inną okazję, ale ten przykład pokazuje jak ważne jest zabezpieczenie się przed ewentualnymi wpadkami, bo przecież rdzeń rdzeniowi jest nie równy i nie każdy potrafi pracować z tymi samymi parametrami.
AMD podniosło zatem fabryczne napięcie Phenoma 965, co oczywiście sprawiło wzrost TDP do 140W i lekko „straszyło” w specyfikacjach. Procesor był (i jeszcze jest) udaną konstrukcją, choć wielu klientów wybiera tańszy, identyczny konstrukcyjnie model 955, gdyż w zasadzie osiągnięcie na nim taktowania 3.4 GHz (i wyżej) nie sprawia żadnego problemu (kilka kliknięć w Biosie). Jak to mówi Ferdynand Kiepski „nie może tak być, żeby tak było”, więc inżynierowie AMD zakasali rękawy i wzięli się do roboty, by poprawić to, co było dobre, a może stać się czymś jeszcze lepszym.
I tak powstał model Phenom II X4 965 Black Edition 125W TDP, nazwany przeze mnie Rewizją Drugą (rev.2), choć nie jest to oficjalna nazwa tego procesora. AMD podeszło do sprawy praktycznie, bo ten przerobiony produkt zastąpi docelowo w ofercie starsze wydanie 965, więc poprzestano na wyeksponowaniu niższej wartości TDP, by nie robić kompletnego zamieszania oznaczeniami nowego modelu choć to nie wszystkie zmiany, jakie AMD wprowadziło w tym układzie.
W zasadzie nowy X4 965 mógłby zostać wskrzeszony pod nową nazwą, na przykład 970, bo tym razem zamieszano trochę w architekturze układu, udoskonalono go i dodano nieco wydajności. Ale o tym przeczytacie już na następnej stronie.

Strona 1 z 4 1234>>>