2009-11-02 22:56
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
34

AMD Phenom II X4 965 125W czyli rev.2

Strona 2 - Zobaczmy więcej ...

Phenom II X4 965 Black Edition 125W TDP (przyjmijmy umownie tę moją nazwę rev.2), jak już sama nazwa wskazuje, różni się od swojego poprzednika niższą wartością TDP, która spadła ze 140 do 125W. Jak to osiągnięto? Oczywiście przez niższe napięcie zasilania V-core, które nominalnie w tym modelu wynosi 1.375V. Tak niewielka różnica właśnie rozgranicza obie generacje tego procesora. W starszym modelu wyglądało to tak:


Natomiast w nowej rewizji zobaczymy ... Tutaj nie sugerujmy się wskazaniem programu CPU_Z, na którym widnieje wartość 1.360V, bo wynika ona chyba z błędu tej aplikacji. Sporadycznie pojawiał się na ułamek sekundy wynik zgodny ze wskazaniami Biosu płyty głównej, czyli 1.375V i ten uznajmy za właściwy.


Prócz różnicy w napięciu, nie widać na pierwszy rzut oka więcej różnic. Nominalna prędkość pracy wszystkich rdzeni pozostała ta sama, czyli 3.4 GHz, więc o co chodzi? Kiedy przyjrzymy się uważnie obu screenom, dostrzeżemy tylko jeden odmienny wpis Revision. Z zewnątrz w zasadzie oba układy są nie do odróżnienia. W numerach serii zmieniona została ostatnia litera z "I" na "M" (HDZ965FBK4DGM), i to właśnie owe “M” odróżnia nową rewizję Phenoma 965 od starszej. Procesory te w zasadzie sprzedawane są tylko jako zestawy BOX, więc łatwo rozróżnimy je po umieszczonej na pudełku wartości TDP. Tak wygląda X4 965 125W TDP ...


... a dla porównania macie poniżej zdjęcie starszego wydania 140W ...


Jak wspominałem, różnice między dwoma rewizjami są znaczne, a chyba najważniejszą z nich prócz niższego TDP, jest sprzętowe wsparcie dla szyny pamięci, która teraz natywnie pracuje z prędkością 1333 MHz (wzrosło z 1066 MHz).



W poprzedniej rewizji 965, aby postawić procesor na takiej szynie, trzeba było zmienić ręcznie kilka parametrów w Biosie płyty, bądź skorzystać z oprogramowania AMD Overdrive (AOD) i gotowych profili dla modułów pamięci. Program ten, jeśli nasze pamięci posiadały stosowny dla nich profil w zasobach aplikacji, automatycznie łączył się z Biosem płyty głównej i zmieniał parametry napięć dla mostka północnego i kontrolera pamięci w procesorze, a wszystko po to, by komputer stabilnie pracował na tych ustawieniach. AOD może nam podbić prędkość pracy szyny nawet do 1600 MHz, a AMD stale pracuje nad efektywnością tego programu, czego dowodem jest uaktualniona wersja AMD Overdrive 3.1. W aplikacji tej wprowadzono nowe profile procesorów, usprawniono współpracę z technologią AMD Cool’n’Quiet i dodano więcej ustawień dla modułów pamięci (tak zwane Smart Profiles), dzięki czemu program obejmuje coraz większą ilość RAM-ów dostępnych na rynku.
Takie programowe (soft’owe) rozwiązanie ma w zasadzie tylko jedną bolączkę, bo nie z wszystkim rodzajami pamięci uruchomi się nam tryb Black Edition, czyli zakładka kierująca do pobrania profilu dla RAM-u co jest niezbędnym warunkiem profilowej zmiany ustawień płyty, ale to i kolejne wydania AOD, z pewnością wprowadzą wsparcie dla coraz większej ilości „kostek” różnych producentów.


Przypomnę, że programem Overdrive możemy kontrolować pracę procesora (podkręcanie prędkości pracy dla wszystkich, bądź poszczególnych rdzeni) i ustawiać jego taktowanie według wcześniej zaprogramowanych profili dla różnych programów (zegar ustawiony na przykład pod konkretną grę, której uruchomienie automatycznie go „podkręci”),
Jeśli już mowa o podkręcaniu, to AMD nie zapomniało dołożyć aplikacji, która sprawdzi stabilność pracy układu, obciążając go intensywnymi obliczeniami. Test trwa godzinę czasu i jeśli zakończy się bez zbędnych sensacji, w zasadzie możemy uznać że procesor poradzi sobie z nowym, wyższym taktowaniem.


Prócz tego za pomocą AOD możemy sprawnie monitorować pracę procesora i karty graficznej (oczywiście tylko Radeonów). Program jest na tyle dokładny, że w porównaniu z CPU_Z, nie przekłamywał napięcia zasilania V-core.


Na koniec zostawiłem jeszcze jeden smaczek, który powinien spodobać się "ekologom", a mianowicie technologii hardware'owej implementacji C1E, czyli jednego z trybów uśpienia komputera podczas jego chwilowej bezczynności (system HALT), który to proces do tej pory kontrolował system operacyjny, a teraz zawarty został w samym krzemie Phenoma II X4 965 125 TDP. Dodatkowo układ ten wspomaga procesor w oszczędzaniu energii.

Specyfikacje techniczne z oryginalnego, przedpremierowego maila:
New Phenom II Processor Specifications:
Model Number & Core Frequency - X4 965 / 3.4GHz (Black Edition)
OPN - HDZ965FBK4DGM ß“M” indicates new revision
L1 Cache Sizes - 64K / L1 instruction and 64K of L1 data cache per core (512KB total L1 per processor)
L2 Cache Sizes - 512KB of L2 data cache per core (2MB total L2 per processor)
L3 Cache Size - 6MB (shared)
Total Cache (L2+L3) - 8MB
Memory Controller Type - Integrated 128-bit wide memory controller *
Memory Controller Speed - 2.0GHz with Dual Dynamic Power Management
Types of Memory Supported -Unregistered DIMMs up to PC2-8500 (DDR2-1066MHz) -AND- PC3-10600 (DDR3-1333MHz)
HyperTransport 3.0 Specification - 16-bit/16-bit link @ up to 4.0GHz full duplex (2.0GHz x2)
Total Processor-to-System Bandwidth - Up to 37.3GB/s total bandwidth [Up to 21.3 GB/s memory bandwidth (DDR3-1333) + 16.0GB/s (HT3) / Up to 33.1GB/s total bandwidth [Up to 17.1 GB/s memory bandwidth (DDR2-1066) + 16.0GB/s (HT3)]
Packaging - Socket AM3 938-pin organic micro pin grid array (micro-PGA)
Fab location - GLOBALFOUNDARIES Fab 1 module 1 in Dresden, Germany (formerly AMD Fab 36)
Process Technology - 45-nanometer DSL SOI (silicon-on-insulator) technology
Approximate Die Size: 258mm2
Approximate Transistor count - ~758 million
Max Temp - 62 st. Celsius
Nominal Voltage - 0.825-1.4V Max
TDP - 125 Watts
*Note: configurable for dual 64-bit channels for simultaneous read/writes

Strona 2 z 4 <<<1234>>>